دکتر محمود احمدی نژاد در ادامه سلسله پیام های تصویری خود با عنوان “گزارش جمهور” خطاب به ملت ایران، طی یک گفتگوی چالشی به تبیین و تشریح مسائل مربوط به طرح مسکن مهر و حواشی مرتبط با اجرای آن و همچنین موضوع انتقادات وارد به این طرح و تاثیرات اجرای این طرح بر اقتصاد کشور پرداختند.

 

متن صحبت های ایشان در این گفت و گو به شرح ذیل می باشد:

 

مجری : به نام خدا، خدمت شما دوستان بیننده عزیز سلام عرض می کنم، در ادامه گفتگوهایی که با جناب آقای دکتر احمدی نژاد رییس جمهورمحترم سابق کشورمان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام داریم در خدمتتان هستیم.

در گفتگوی قبلی سوالاتی را در مورد انرژی هسته ای مطرح کردیم امروز سوالاتی را راجع به مسکن مهر مطرح می کنیم.

آقای دکتر سلام خسته نباشید. اجازه می خواهم خیلی سریع  سراغ اصل مطلب بروم. می گویند مسکن مهر کار خوب و موفقی نبوده است.

 

دکتر احمدی نژاد: بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

خدمت شما و بینندگان سلام عرض می کنم.

چه کسی می گوید؟

 

مجری : اغلب سیاسیون و دولت مردان کنونی ؛ مخصوصا آنهایی که در حوزه مسکن کار می کنند و بعضی از رسانه هایی که این حرفها را منتشر می کنند.

 

دکتر احمدی نژاد: خب این که طبیعی هست سیاسیون مخالف ما هر کاری که ما کردیم را می گویند کار بدی است. ولی مردم چی؟ آنهایی که صاحب مسکن شدند، یا می خواستند صاحب مسکن شوند حرفی دارند؟

 

مجری : مردم را واقعیتش من چیز خاصی ازشان نشنیدم. و اینکه مردم را نمی دانم.

 

دکتر احمدی نژاد: من هم نشنیدم. ببینید اگر چه هر کاری هر چقدر هم از نظر ما کامل باشد می شود به آن ایراد گرفت، کار بی نقص مال خدا و معصوم هست، ولی با این حال ما همیشه آمادگی داریم که ادعاهایی که علیه ما می کنند یا ایرادهایی که از ما می گیرند را تشریح و توضیح بدهیم.

 

مجری : چند تا مسکن در پروژه مسکن مهر  ساختید؟

 

دکتر احمدی نژاد: ۴ میلیون و سیصد هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شد، دو میلیون وصد و هشتاد هزار در شهرها، دو میلیون و صد و بیست هزار در روستاها. از دو میلیون و صد و بیست هزار مسکن روستایی یک میلیون و شش صد هزار مسکن تمام شد، پانصد و بیست هزار  با ۳۰ درصد پیشرفت به دولت فعلی  تحویل شد. در شهرها از دو میلیون وصد و هشتاد هزار، یک میلیون و صد و هشتاد و شش هزار  تمام شد، نهصد و نود وچهار هزار  با ۷۰ درصد پیشرفت به دولت فعلی تحویل داده شد.

در خصوص جانمایی هم ما فکر می کنیم  بهترین جا نمایی اتفاق افتاد.

 

مجری : چرا؟

 

دکتر احمدی نژاد: اولا از این مسکنی که ما ساختیم یک میلیون و شصت هزار تای آن مال کسانی است که داخل شهرها بودند، روستاها که همه مسکن ساخته شده دو میلیون و صد و بیست هزار واحد داخل بافت روستاست. پس اینجا مشکل جانمایی ندارد. می گویند در شهرها جانمایی درست نشده است، در شهرها از یک میلیون و صد و هشتاد هزار  ، یک میلیون و شصت هزار مال خود مالک هست یعنی خودشان در شهر زمین داشتند آمدند مسکن ساختند. دویست هزارش بافتهای فرسوده است، یعنی یک میلیون و دویست و شصت هزار واحد، حدود پانصد، ششصد هزار واحد هم که در شهرهای زیر بیست و پنج هزار نفر ساختیم هم داخل شهر هستند. حدود چهارصد هزار واحد هست که این در شهرهای جدید آمده است. همه بحثی که می کنند سر این چهارصد هزار واحد است. اما چهارصد هزار کجا ساخته شده است؟ توی هفده شهر جدید. شهرهای جدید را کی طراحی کرده است؟ شانزده تا را دولت قبل  از جمله وزیر فعلی مسکن طراحی کرده است، شهرها را شروع کردند  مانند شهر پردیس، اندیشه، ملاصدرا، مجلسی، گل بهار ؛ نیمه کاره بوده، ما ظرفیتش را پر کردیم. ما فقط یک شهر را به اسم شهر سهند تبریز طراحی کردیم که که سی  هزار واحد هست، بروند ببینند اگر اشکالی دارد، بقیه اش شهرهایی است که آقایان طراحی کرده اند. چکارشان کنیم، اگر جانمایی بد بوده انتقاد به خودشان است که طراحی کرده اند. ما معتقدیم بد نبوده است چون توسط مشاور و مسئول مطالعه شده است، ولی دیگر همینطور می گویند.

پس روستاها که داخل بافت روستایی است، یک میلیون و شصت هزار تا خود مالک است، یعنی مردم توی شهرها زمین داشتند از تسهیلات مسکن مهر استفاده کردند، دویست هزار تا مشخصا به نام بافت فرسوده داده شده است، حدود سیصد یا چهار صد هزار تا از اینها هم مال شهرهای زیر بیست و پنج هزار است، مجموعا حدود ۴۰۰ هزار تا می ماند که توی همان هفده شهر جدید رفته است، که از این هفده شهر شانزده تای آن در دولت قبل طراحی شده است، بلاخره ایراد هم که می گیرند باید ایرادی بگیرند که بخورد.

 

مجری : شاید تاسیسات زیر بنایی اینها آماده نبوده است، راجع به این هم صحبت می کنید؟

 

دکتر احمدی نژاد: درست است، اولا ما برای تمام این چهار میلیون و سیصد هزار قرارداد تامین تاسیسات زیر بنایی را با وزارت نفت و نیرو بستیم، پولش را هم دادیم. اما چهار میلیون و سیصد هزار پروژه که یک دفعه شروع نمی شود، همه را هم نمی شود یک دفعه آب و برق داد، پروژه ای هست که تمام شده و آماده تحویل هست، یکی نیمه کاره هست، یکی روی زمین تازه کلنگ می خورد، هر واحد مسکونی که تحویل داده شده تاسیسات زیر بنایی اش وصل بوده است، یعنی در دوره ما یک واحد تحویل داده نشده است که تاسیسات زیر بنایی وصل نباشد. برای بقیه هم طرح داشتند که می کشیدند هر وقت پروژه تمام می شد تاسیسات زیر بنایی وصل میشد و تحویل می شد، حتی محوطه سازی برای همه اش  بلااستثناء بوده است.

 

مجری : خب بعد از این که شما دولت را تحویل دادید، روند رسیدگی به این تاسیسات کمی کند شده بود و گلایه هایی را به همراه داشت.

 

دکتر احمدی نژاد: خوب مثل بقیه کارهای کشور که متوقف شده است، متوقف کردند. وزارتخانه ها قرارداد دارند و پولش را گرفته اند، مطالعه کردند، باید بیایند تامین کنند.

 

مجری : یعنی جزء تعهدات بوده است که انجام نشده است؟

 

دکتر احمدی نژاد: بله، بله باید انجام می دادند، بله.

 

مجری : آقای دکتر یک سوال برای من پیش می آید که شما از جیب و امکانات همه مردم بر می دارید، این را در اختیار بعضی آدمها می گذارید که شما حالا آنها را در روستاها شناسایی می کنید، یا داخل شهرها داوطلب می شوند که زمین خودشان را از امکانات مسکن مهر استفاده کنند، چرا باید همه مردم برای آنها پول بدهند، این چه منطقی می تواند پشتش باشد؟

 

دکتر احمدی نژاد: اولا که چهار میلیون و سیصد هزار واحد مال حدود شانزده میلیون نفر می شود، ضمن اینکه مسکن مهر قرار بود ادامه داشته باشد، هر زوج جوانی که تشکیل خانواده می دهند بتوانند یک خانه بگیرند، بیست سال بگذرد همه گرفته اند، پس مال همه است، منتها الان آنهایی که دم نوبت هستند استفاده می کنند، اصلا کار دولت این است از همه بگیرد به یک عده بدهد ، ولی این یک عده تغییر می کنند، مثل آموزش و پرورش هست، الان همه مردم بچه مدرسه ای دارند؟ نه. پس دولت از جیب همه بر می دارد و به یک عده می دهد، نه به مرور که می گذرد همه به نوعی بچه مدرسه ای خواهند داشت، استفاده می کنند. الان بهداشت و درمان طرح تحولی که درست کرده اند، سالی هفت صد هشت صد هزار نفر عمل جراحی می کنند ولی پولش از جیب کل ملت برداشته می شود، اصلا دولت همین است دیگر. پولی که دولت به کمیته امداد می دهد از کجا می آورد می دهد؟ از جیب کل برمی دارد و می آورد می دهد. هر خدماتی که دولت می دهد صد در صد همه که استفاده نمی کنند. برای یک روستا آب، برق و گاز می کشد خوب از جیب همه برداشته است، بعضی از روستاها برای هر نفر پنجاه برابر شهر خرج گاز کشی اش هست، باید بگوییم نمی کشیم چون از جیب همه برمی داریم، خوب آنها هم مردم خودمان هستند دیگر. جای دیگر او خدمت می کند جیب اینها می رود. این حرف اصلا حرف خیلی ابتدایی است. واقعا من نمی دانم این حرف بر اساس چه مبنایی زده شده است.

 

مجری : آقای دکتر اینکه از جیب همه مردم برداریم و مثلا برای شانزده میلیون نفر فکر کنیم، فکر نمی کنید در مقطع زمانی کوچک تورم زا باشد؟

 

دکتر احمدی نژاد: نه چرا تورم زاست؟

 

مجری : خب خیلی از آقایان سیاسیون  مسکن مهر را عامل تورم می دانند؟

 

دکتر احمدی نژاد: ببینید آنها می گویند چون بانک مسکن خط اعتباری به بانک مسکن داده است، و در واقع پایه پولی را بالا برده است این تورم زاست. به یک تعبیر ممکن است این طور باشد، ولی چه قدر در مقابل چه اتفاقی که می افتد. زمانی این مسکن مهر ایجاد شد که دنیا در حال رکود بود. اروپاییها دو هزار میلیارد دلار تزریق کردند و بخشیدند، آمریکاییها دو هزار میلیارد دلار به صنعت کارها بخشیدند تا اقتصادشان بچرخد. ما چیزی نبخشیدیم، آن هم کمترین میزان که روال معمول بانکها بوده است، بانکها معمولا از بانک مرکزی برای طرحهایشان بر می دارند، بعد هم سرجایش می گذارند. این را هم بانک مسکن برداشته و به مردم وام داده است، یک ریال بخشش هم در کار نبوده است. پول هم دارد برمی گردد، تا حالا بیش از دوازده هزار میلیاردش برگشته است. هم مردم صاحب خانه شده اند هم دچار رکود نشدیم، صنعتمان چرخیده است، هم اینکه تورم قابل توجهی نبوده است. دوستان یک خلطی می کنند تورم ناشی از شوکهای ارزی که اتفاق افتاد، داخل و خارج با کمک هم ؛ را به حساب مسکن مهر می گذارند در حالیکه وقتی ما نقدینگی را می بینیم، می گویند آقا مسکن مهر نقدینگی را برده است بالا و تورم درست کرده است، می گوییم بسیار خوب ولی بیشترین نقدینگی تاریخ مال دوره هشت ساله آقای هاشمی است، بعد مال آقای خاتمی و بعد دولت ماست. آنها که مسکن مهر نداشتند، ولی نقدینگی شان بالا رفته، و کجا رفته؟ از آن سمت ما باید سوال کنیم، بگوییم آقا ما کمترین رشد نقدینگی را داشتیم چهار میلیون و سیصد هزار مسکن را کلید زدیم، دو میلیون هفتصد هزار تا را تحویل دادیم، شما که مسکن مهر و یارانه هم نداشتید چرا نقدینگی را اینقدر بالا بردید، همین الان دولت آقای روحانی یارانه ها را از این ور آن ورش زدند و کنترل کردند و قیمتها را بالا بردند و ندادند، مسکن مهر هم که متوقف است، اما نقدینگی از چهار صد و پنجاه و هفت هزار میلیارد تومان رسیده به هزار و دویست هزار میلیارد تومان. خوب این همه نقدینگی تورم هم دارد دیگر. مسکن مهرش کو؟ نیست. پروژه بزرگش کو؟ نیست. ما اگر دو سه در صد هم در ظرف هشت سال تورم به ازای هر سال داشتیم، به جایش چهار میلیون و سیصد هزار واحد مسکن داشتیم، که ادامه هم داشته است، قرار بود از این قسطهایی که بر می گردد ما به متقاضیان جدید بدهیم، یعنی این چهل هزار میلیارد تومان اعتبار مال بانک مسکن باشد و این را هی بچرخاند طی پنجاه سال و کسانی که ازدواج می کنند و نیاز به مسکن دارند از این تسهیلات استفاده کنند، خوب پروژه را متوقف کردند، یعنی بعد از پانزده بیست سال همه جمعیت ایران می شد. پروژه را متوقف کردند ولی هیچ منطقی ندارد نقدینگی که بیش از هفت برابر شده است، تورم ندارد نقدینگی ما که پنج و چهار دهم ، پنج و نیم برابر شده تورم دارد. گفته اند حرف است دیگر.

 

مجری : خاطرم هست یکی از پیشکسوتان انقلاب در صحبتهایشان گفته اند  که ما می خواستیم همه زعفرانیه نشین شوند، یعنی همه جنوب شهر نشینها زعفرانیه نشین شوند ولی نشد و برعکس شد و نقدهای تندی که این مسکن مهر در شان مردم ایران نبوده است.

 

دکتر احمدی نژاد: یعنی آنها می خواستند مردم را ببرند زعفرانیه و ما به بیابان بردیم؟ معنایش این است؟

 

مجری : بله

 

دکتر احمدی نژاد: اولا قانون اساسی دولت را برای تا مین مسکن مناسب برای همه مکلف کرده است. مشخصا اصل ۳ و اصول متعدد بعدی به بهانه های مختلف به مسکن اشاره کرده است که تکلیف دولت است. اما ما اولین دولتی بودیم که بعد از انقلاب سر کار آمدیم؟ یا قبل از ما ۲۴ سال هم دولت های دیگر بودند که هر سه متحد بودند و مدل فکری اقتصادی شان هم یکی بود.

 

مجری : اتفاقا آقایی که اظهار نظر کرده بود خودش در دو دوره رییس جمهور بود.

 

دکتر احمدی نژاد: بسیار خوب بسیار خوب آقای محترم در آن بیست و چهار سال ما جلویتان را گرفتیم؟ نکند مشکلات دهه شصت هم تقصیر دولت ما بوده است؟ خب شما بیست و چهار سال دستتان بوده است، کل دولت های قبل از ما سیصد هزار واحد مسکونی را در شهرها را حمایت کرده است، ما دو میلیون وصد و هشتاد هزار را حمایت کردیم، مردم هم خودشان می سازند. کل ۲۴ سال قبل از ما صد و بیست و هفت هزار مسکن روستایی ساخته است، ما یک میلیون و ششصد هزار تحویل دادیم. خوب شما اگر هم می خواستید این کار را بکنید ؛ به غیر از همکاران خودتان چه کسی را زعفرانیه نشین کردید؟ بگویید. آنهایی که پابرهنه آمدند توی  دولت بعد همه زعفرانیه نشین شدند، بعد جالب است ما که می گفتیم طرح باغ شهر، یعنی زمین بدهیم به مردم که ویلا داشته باشند، همین ها به ما حمله می کردند که این حرف غلط است.

 

مجری :  من می خواهم صحبتهایم را جمع کنم، وزیر مسکن دولت اصلاحات یعنی آقای عبدالعلی زاده آن زمان طرحی را در آن دولت ارائه کردند تحت عنوان فروش مسکن متری، که اشخاص بتوانند متراژی از یک خانه را صاحب شوند، در دولت کنونی هم وزیر راه و شهرسازی اشاره کردند که سراغ مسکن اجتماعی می خواهند بروند و اینکه این مسکنهایی که ساخته شد در شان مردم ایران نیست. می خواهم به عنوان حرف آخرتان نظرتان را در این مورد بشنوم

 

دکتر احمدی نژاد: ببینید این کار را که نکردند که ببینیم کارشان چی هست، آن که موجود است کارهای قبلی شان است. کارهای قبلی شان همین طرحها، همین معماریها، همین مشاورها، همان مهندسان که مسکن مهر را هم طراحی کردند است دیگر، پس چطور می گویند. البته خوب نسبی و مقایسه ای است دیگر شما با توجه به جایی که خودتان زندگی می کنید می گویید چی خوب است چی بد. خوب کسی که ویلاهای چند هزار متری زندگی می کند، اصلا متوجه نمی شود اجاره نشینی چی هست، شصت سال برای یک آپارتمان قسط بدهی، یعنی چی؟ زیرزمین بنشینی یعنی چی؟ هر سال آلاخون والاخون، متوجه نمی شود که. بله کسی هم می تواند پیدا شود بگوید ویلای پنج هزار متری دون شان انسان است، انسان بی نهایت است ویلای هفتاد هزار متری باید بدهیم، این حرف که خوب مفت هم هست گفتنش دو دقیقه ای آدم می گوید. ولی شما بخواهی مردم را صاحب خانه کنی آن هم چهار میلیون و سیصد هزار چقدر کار، مدیریت و زحمت می برد؟ بلاخره یک آجر روی آجر گذاشتن چقدر فکر می برد، ما عملکردها را مقایسه می کنیم نه حرفها را. دولتهای گذشته چقدر مردم را صاحبخانه کردند؟ دولت نهم و دهم چقدر مردم را صاحب خانه کردند، بسیار خب الان هم که دولت دست شماست، ستاندی بزن، خب در این چهار سال دو تایش را می ساختند دو تا دانه، دو تا خانواده را می بردند در خانه ای که در شان ملت بود. پس ببینید بحثهای مسائل تخصصی را ما بیاییم آلوده کنیم به بحثهای سطحی سیاسی هیچ وقت کشور پیشرفت نمی کند، هیچ وقت.

 

مجری :  این پولهایی که برای مسکن مهر رفت ؛ بازدارنده تولید در کشور نبود؟

 

دکتر احمدی نژاد: خود مسکن هم تولید است دیگر، مسکن موتور محرک تولید است، در همه جای دنیا ساختمان و مسکن محرک تولید کشور است، هر کس بخواهد به بخش اقتصاد شتابی بدهد، می آید مسکن و ساختمان را فعال می کند.

 

مجری :  یعنی شما می گویید که به تولید در کشور کمک کرد؟

 

دکتر احمدی نژاد: بله  صنایع گوناگون فعال می شود دیگر.

 

مجری :  اشتغال چطور؟

 

دکتر احمدی نژاد:  خب صنعت فعال شود اشتغال هست دیگر، صنعت و حمل و نقل و کارگر و بناست، سیم کش و شوفاژکار است، یکی مبل درست می کند، آن یکی کابینت درست می کند، یکی لوازم خانگی درست می کند، همش همین است دیگر. مسکن اتفاقا اشتغال خالص است، مسکن وقتی حرکت نکند، کما اینکه الان سه سال است خوابیده است، کل اقتصاد و صنعت خوابیده است دیگر، از فولاد و سیمان و گچ و آجر و کابینت و کاشی و لوازم شیرآلات و لوازم آشپزخانه و مبل و فرش و دکور و دیوار و لامپ و … همش تولید است دیگر. مسکن فعال می شود همه اینها تولید می کنند و می فروشند، مسکن درست می شود. یعنی مسکن موتور است، مسکن جزء موتورهای اصلی حرکت اقتصادی و اشتغالزایی در همه جای دنیا است.

 

مجری :  خیلی متشکرم، ممنون که وقت دادید، برایتان آرزوی موفقیت می کنیم. بحثهایمان را ادامه خواهیم داد، اگر حرف پایانی دارید بفرمایید.

 

دکتر احمدی نژاد: یک نکته ای را هم من بگویم که گفتند این مسکن های مهر مدرسه و پاسگاه و مسجد ندارد. اولا برای همه طراحی شده، جانمایی شده، بخشی اش هم ساخته شده و آماده شده، بخشی اش توی طراحی بوده شروع شده، اما حالا نداره خوب شما بساز. بالاخره اینکه می گویند همه چیز را آماده کنند و صد درصد چرا تحویل ندادند، ما هم ادعایی نکردیم، یک پروژه ای در حال حرکت است. اما حالا جالب است در یک قلم دولت فعلی فقط پنج هزار میلیارد تومان از زمینهای مسکن مهر را فروخت. خوب این مسکن مهر آمد که این زمینها ارزش پیدا کرد دیگر، واین زمینها جزء خود طرح است آقا فروختی خوب خرج خودش و زیر بناهایش بکن دیگر. رفتند دوباره قیمتها را بردند بالا و از مردم دوباره پول گرفتند، این اصلا درست است؟ این مال همین مردم است، یک قلمش را من گفتم، باز هم هست. با پنج هزار میلیارد تومان تمام مساجد و مدارس و درمانگاههای کل مسکن مهر درست می شود، چرا جای دیگر بردید؟ از جیب مسکن مهر می خورید بعد فحشش هم می دهید؟ این خیلی بی انصافی است، هم دوازده هزار میلیارد تومانی که مردم تا حالا قسط برگرداندند این را به مسکن مهر بر نگرداندند، این را گذاشتند بانک مسکن با سودهای بالا دارد به جاهای دیگر وام می دهد، بعد همچنان فحشش را به دولت قبل می دهند، اینها را برگردانید به مردم الان اسیرند، نیمه تمامها را تمام کنید، جدیدها را شروع کنید، یا نمی دانم می گویند مشتری ندارد، خب وقتی شما می زنید توی سرش، تحویل نمی دهی، قیمت را بالا می برید، مردم را توهین هم بهشان می کنید بعد انتظار داری برایش پشت دفترت صف هم بکشند؟ این که خیلی بد است، شما همان مدل کار که ارزان در می آورد با همین کیفیت که شما در می آوردی، ما با نصف قیمت در می آوردیم شما هم در بیاور ببین چقدر مشتری دارد، البته بعضی جاها می خواهند نگه دارند و گران تر بدهند.

 

مجری :  ممنون آقای دکتر که وقتتان را به ما اختصاص دادید ان شاء الله در برنامه های بعدی بتوانیم مباحث دیگر را مطرح کنیم، برایتان آرزوی موفقیت می کنم.

 

دکتر احمدی نژاد: موفق باشید