دکتر محمود احمدی نژاد طی پیامی تصویری با عنوان “صدای مردم ۳” خطاب به مسئولین و ملت ایران، ضمن تأکید بر اهمیت قوه قضائیه و جایگاه آن در برقراری عدالت و وجود نارضایتی ها و مشکلات مردم از نحوه رفتار این قوه و لزوم نقد عملکرد این قوه و ارزش اهمیت نقد؛ اعلام کردند که طی مطالبی سلسله وار به بررسی مشکلات به وجود آمده برای مردم و بیان این اشکالات در عملکرد های قوه قضائیه خواهند پرداخت و از مسئولین خواستند تا با نگاهی مثبت به این نقدها و استفاده از این فرصت ؛ هرچه زودتر جهت حل مشکلات مردم و اصلاح ساختارها به صورت مؤثر عمل کنند.

 

متن کامل پیام تصویری “صدای مردم ۳” دکتر احمدی نژاد در خصوص قوه قضائیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه»

من می خواهم نکاتی را درباره قوه قضائیه به عرض ملت ایران برسانم منتهی ممکن است بعضی ها این سوال برایشان مطرح شود که چرا درباره قوه قضائیه می خواهم صحبت کنم.

به سه علت درباره قوه قضائیه عرایضی را می خواهم خدمت ملت ایران داشته باشم:

علت اول این است که قوه قضائیه بسیار مهم است. مهمترین قوه در جمهوری اسلامی، قوه قضائیه است. مثل شاغول است. اگر قوه قضائیه تنظیم باشد و درست عمل کند و عدالت را پیاده بکند، سرتاسر کشور امنیت، دوستی، برادری و آبادانی خواهد بود. مشکلات برطرف خواهد شد. تخلفات و احیانا سوء استفاده ها جمع می شود و کشور از این جهت آرامش پیدا می کند.

علت دوم مردم هستند. مراجعات زیادی از سراسر کشور به من هست که شکایت دارند از نحوه رفتار قوه قضائیه و می خواهند که من کاری بکنم. مردم هم نقششان در جمهوری اسلامی و اصولا در سعادت جامعه انسانی، نقشی یگانه است. با مردم همه کاری می شود کرد، بخصوص امروز که دشمنان تصمیم گرفتند که ضربه بزنند و بین ملت ایران و کشور عزیزمان نابسامانی ایجاد کنند. تنها عاملی که می تواند آن را خنثی کند مردم هستند و تنها عاملی هم که می تواند آرمان ها را محقق کند مردم هستند. بنابراین با مردم همه کاری می شود کرد و بدون آن ها هیچ کاری انجام نمی شود. بالاترین اندیشه ها و برنامه ها اگر همراهی مردم را نداشته باشد، تنها بر روی کاغذ است و ارزشی ندارد و فرصت پیدا نمی کند، اما اگر همراهی مردم باشد همه چیز اصلاح و درست خواهد شد.

امروز مردم ناراضی اند و نارضایتی مردم، فرصت بهره برداری از قدرت مردم را از بین می برد. وقتی مردم ناراضی هستند یعنی خدا ناراضی ست. در این که ما تردیدی نداریم. نظر مردم، انعکاسی از نظر خداست. وقتی عموم مردم اظهار نارضایتی می کنند یا اظهار رضایت می کنند این نشانه ای از آسمان است.

علت سوم این است که قوه قضائیه تاکنون از نقد مصون مانده است. نقد یک هدیه و یک فرصت است، یک امکان است که دستگاه ها و نهادها در معرض آن قرار می گیرند. قانون اساسی ما امر به معروف و نهی از منکر را بر همه لازم کرده است، بخصوص بین مردم و حاکمیت، مردم و مردم. خوب اگر باب نقد بسته شود، فساد و مشکلات ایجاد می شود، نقص ها و اشکالات متراکم و روی هم انباشته شده و بعدا اصلاح آن مشکل می شود.

متاسفانه به بهانه ها و دلایل گوناگون در طی ۳۸-۳۷ سال اخیر، قوه قضائیه از نقد عمومی مردم مصون مانده است. یا جوری تبلیغ شده که مردم و صاحب نظران نتوانستند نقد کنند و یا به نحوی برخورد شده و محدودیت هایی ایجاد شده که باعث شده تا الان قوه قضائیه نقد نشود. خوب اگر قوه قضائیه نقد شود، اشکالات بیرون می آید و برطرف می شود.

حالا من مطالبی را دارم که سلسله وار عرض می کنم و امیدوارم مقامات قضایی و دیگر مسئولین کشور با دید مثبت نگاه کرده و استفاده کنند. دیگران و صاحبنظران هم بگویند تا بالاخره قوه قضائیه اصلاح شود. نباید بگونه ای شود که اکثریت قاطع مردم ناراضی باشند. البته مقامات قضایی می گویند چون ما در هر حکمی، یک طرف محکوم داریم پس ناراضی زیاد می شود! این توجیه درستی نیست. مگر بقیه کشورها که قوه قضائیه دارند احکام به نفع دو طرف صادر می شود؟ یا در آن جا هم همیشه یک طرف محکوم هست؟ بعلاوه این توهین به ملت است. یعنی ملت ایران از عدالت خوشش نمی آید و مخالف عدالت است و هر جایی که عدالت پیاده شود مردم مخالف آن می شوند!؟

ملت ایران عدالتخواه است. بالاتر از آن، این در نقطه مقابل سنت الهی برای استقرار عدالت در جهان است. جامعه بشری در حال حرکت به سمت عدالت است. ما معتقدیم که غایت زندگی بشریت در کره زمین با استقرار کامل عدالت است. همه سعادت ها و زیبایی ها و خوبی ها در سایه استقرار عدالت به دست خواهد آمد. بعد ما بگوییم مردم از برقراری عدالت ناراضی اند؟! چگونه است که همیشه عدالت طلبان و آزادی خواهان جزء محبوب ترین قهرمانان ملت ها از جمله ملت ایران هستند. مردم عدالت را می خواهند.

پس نقص ها و انحرافاتی از عدالت هست که مشکل ایجاد کرده، که امیدوارم به این نقدهایی که البته دلسوزانه بیان می شود، من دلم می سوزد برای کشورم، برای مردمم، برای قوه قضائیه، برای جمهوری اسلامی و دوست دارم که اصلاح بشود. این ها را مطرح می کنم و امیدوارم با دید مثبت نگاه کنند و اصلاح کنند. اصلاح بکنند و گزارش آن را هم به مردم بدهند. ترشرویی و تندی و بداخلاقی نکنند و انگ نزنند.

نه، این اشکالات وجود دارد، مردم هم می گویند و همه دارند آن را لمس می کنند. من بیان مردم هستم. این ها را می گویم حتی اگر مردم هم نمی خواستند، من خودم هم اگر می دیدم باید می گفتم و حالا به مرور و قسمت به قسمت همه این ها را عرض خواهم کرد و امیدوارم که اصلاح بکنند که اصلاح آن ها نفعش برای کشور و ملت خواهد بود، ان شاء الله.