دستاوردها مسکن مهر   

بررسی برنامه و عملکرد افتتاح واحدهای مسکن مهر در شهرهای سراسر کشور نشان می‌دهد در حال حاضر بالغ بر ۱۴۰ هزار و ۹۸۲ واحد مسکونی مهر در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر آماده افتتاح است.

 

    مسئولیت تامین زمین واحدهای مسکونی مهر شهری و ساخت واحدهای مسکونی مهر شهری در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت برعهده سازمان ملی زمین و مسکن وابسته به وزارت راه و شهرسازی است. در همین حال ساخت واحدهای مسکونی مهر در شهرهای با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر زیر نظر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در شهرهای جدید اطراف کلانشهرها با شرکت عمران شهرهای جدید است. گزارش خبرنگار به نقل از سازمان ملی زمین و مسکن نشان می‌دهد سهمیه این شهرها از کل برنامه مسکن مهر بالغ بر یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد است که از این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۱ معادل ۴۲۹ هزار و ۹۸۷ واحد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است. همچنین در سال جاری تاکنون نیز کلید ۱۲۳ هزار و ۱۱۰ واحد دیگر به دست متقاضیان رسیده است.

از سوی دیگر، ۱۴۰ هزار و ۹۸۲ واحد تکمیل و آماده بهره‌برداری است. این آمار نشان می‌دهد دولت به ۶۰ درصد اهداف برنامه مسکن مهر در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر رسیده است. اگر به بررسی تحقق طرح مسکن مهر در استان‌های مختلف کشور بپردازیم، می‌بینیم که استان قم در صدر استان‌هایی است که بیشترین تحقق برنامه را داشته است. این استان به ۸۲ درصد اهداف مسکن مهر رسیده است که بالاترین درصد است.

براساس برنامه‌ریزی اولیه، در این استان می‌بایست در مجموع ۳۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی مهر ساخته و به دست متقاضیان برسد که از این تعداد تاکنون ۳۰هزار و ۴۵۸ واحد افتتاح شده یا آماده افتتاح است. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و یزد در رده‌های بعدی استان‌های دارای بالاترین تحقق برنامه هستند. در این استان‌ها به ترتیب ۷۷ درصد، ۷۶ درصد و ۷۶ درصد اهداف مسکن مهر محقق شده است. در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر ۳ هزار و ۶۰۶ واحد دیگر آماده افتتاح، مرکزی یک هزار و ۱۷۴ واحد و یزد بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۸ واحد در صف انتظار افتتاح هستند.

maskane-mehr-2در همین حال هم اکنون استان خراسان رضوی دارای بالاترین واحد مسکونی آماده افتتاح است و پس از آن استان‌های لرستان و تهران قرار دارد.
در استان خراسان رضوی حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی‌مهر آماده افتتاح وجود دارد که منتظر حضور مقامات بلندپایه برای بهره‌برداری از آن هستند.
در استان لرستان نیز ۱۳ هزار و ۲۷۲ واحد مسکونی تکمیل شده وجود دارد که با ۱۱ هزار و ۱۴۱ واحدی که در سال ۹۱ به بهره‌برداری رسیده به ۲۴ هزار و ۴۱۳ واحد می‌رسد. اما در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت استان تهران نیز بالغ بر ۱۲ هزار و ۷۷۶ واحد آماده بهره‌برداری است که البته با واحدهای مسکونی شهرهای جدید اطراف پایتخت این میزان به ده‌ها هزار واحد می‌رسد.
در شهر‌های با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت استان تهران در مجموع باید ۹۹ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی‌مهر ساخته و به متقاضیان واگذار شود که از این تعداد تا پایان سال ۹۱ معادل ۴۶ هزار و ۳۲۲ واحد تکمیل و به دست متقاضیان رسیده و ۱۲ هزار و ۷۷۶ واحد نیز آماده بهره‌برداری است. استان تهران تاکنون توانسته به ۵۹ درصد اهداف خود در طرح مسکن‌مهر برسد.

اما جنوب کرمان، استان هرمزگان و چهارمحال و بختیاری دارای کمترین درصد تحقق اهداف طرح مسکن‌مهر هستند. در این مناطق به ترتیب تنها ۳۴‌درصد، ۳۶ درصد و ۳۷ درصد از اهداف مسکن‌مهر تحقق یافته‌است. در استان‌های هرمزگان و چهارمحال و بختیاری نیز شرایط به همین ترتیب است. در هرمزگان از کل هدف ۳۴ هزار و ۷۰۰ واحدی معادل ۱۲ هزار و ۹۹ واحد تا پایان سال ۹۱ افتتاح شده و ۲۳۷ واحد آماده بهره‌برداری است.