varamin-(12)

بعد از پیروزی بی نظیر انقلاب اسلامی، دفاع شرافتمندانه ملت ایران بزرگترین حادثه دوران است که صحنه بروز و تجلی آرمانها، فرهنگ و عظمت­های ملت ایران و تجربه­ ای گرانبها برای ملت ما و سایر ملت هاست. من که معتقدم بعد از بعثت بزرگترین حادثه ی دوران، انقلاب اسلامیست. البته انقلاب ها و اتفاقات زیاد است اما از حوادثی که در جهت درست کمال بشری باشد بزرگترین حادثه انقلاب اسلامی است. بعد از انقلاب اسلامی بزرگترین حادثه، دفاع شرافتمندانه و مظلومانه ملت ایران در دفاع مقدس است. در این حادثه عظمت های ملت ایران فرصت خودنمایی پیدا کرد. در بسیاری مواقع، تجربه بالاتر از علم و چه بسا مقوم عقل و اندیشه است.

۸ سال مقاومت کم نظیر و دفاع مظلومانه ملت ما که با فداکاری صدها هزار شهید و جانباز و آزاده بدست آمده است، سرشار از درس های ناب و ماندگار است. سوال از چرایی جنگ تحمیلی و حمایت همه جانبه و آشکار سلطه گران از صدام و البته از علل پیروزی ملت ایران، می تواند راهگشای ما و دیگر ملت ها در مسیر پیشرفت و سربلندی باشد. مگر نه اینکه ملت بزرگ ایران به دلیل بی­ کفایتی حاکمان، بیش از یکصد و پنجاه سال تحت سلطه استعمارگران قرار داشته و نهضت­ های آزادیبخش او درهم شکسته شده بود. نهضت تنباکو، نهضت مشروطه و ملی شدن نفت با دخالت عوامل بیگانه هر یک به نوعی از دستیابی به هدف بازمانده بودند.

مگر نه اینکه حکومتی در ایران برقرار بود که در مقابل ملت خود خشن و مستبد و در مقابل بیگانگان خاضع و همراه بود و در نقطه مقابل خواست عمومی مردم قرار داشت و به آزادی و حق انتخاب آزاد و تعیین سرنوشت مردم وقعی نمی گذاشت. مگر نه اینکه علیرغم تولید ۶ میلیون بشکه نفت، اکثر نقاط کشور و تقریبا همه جمعیت روستایی و اغلب مردم شهرها در سختی و فقر به سر می بردند. مگر نه اینکه سرکوب قیام ۱۵ خرداد و ۱۷ شهریور و قتل عام مردم در مقاطع مختلف به ویژه در ماههای قبل از پیروزی انقلاب از نقاط سیاه آن دوران بوده و هست. مگر ملت ما چه گناهی داشت. آیا خواسته ملت، چیزی جز شناخته شده ترین حقوق انسانی و ملی، یعنی استقلال و آزادی و حق تعیین سرنوشت بود. من یادم است، می خواستند با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار کنند و برای تلطیف فضا تیم فوتبال آن را به کشور دعوت کرده و مردم در تظاهراتی به این مساله اعتراض کردند. آنها هرکاری کردند تا ملت پیروز نشود، حتی آن روزهای پایانی تصمیم گرفتند که تهران را بمباران کرده و یک میلیون نفر را کشته تا جلوی ملت گرفته شود.

مدعیان دموکراسی و آزادی که از هیچ کوششی برای جلوگیری از پیروزی ملت در ۲۲ بهمن ۵۷ فروگذار نکردند. به جای عذرخواهی و احترام به خواست ملت ایران، از فردای پیروزی، ایجاد بحران و اخلال در بخش های گوناگون و ترور و ایجاد اغتشاش روزانه و وارد کردن سیل اتهامات بی اساس به ملت ایران را در دستور کار روزانه خود قرار دادند .گرچه با درایت امام راحل(ره) و ملت بزرگ، مراحل استحکام انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی یکی پس از دیگری با موفقیت طی شد لیکن دشمنی ها نه تنها کاهش نیافت بلکه با شدت بیشتری ادامه یافت.

نظام سلطه، صدام را به پیشرفته ترین سلاح ها مجهز و تحریک به حمله به ایران کرد. این در حالی بود که به دلیل وقوع انقلاب در آن زمان، ایران فاقد قوای مسلح آماده و سازمان یافته و اوضاع داخلی هنوز به سامان نرسیده بود. صدام تجاوز وحشیانه خود را با حمله به شهرها و مناطق مسکونی و غیرنظامی و تصرف سرزمین های مرزی آغاز کرد. در مدت ۸ سال، صدام با حمایت غرب و شرق همه گونه جنایت را علیه ملت ما مرتکب شد از جمله :گسترده ترین جنگ علیه مردم بی دفاع شهری، استفاده گسترده از سلاح شیمیایی علیه رزمندگان و مردم بی دفاع شهرها، جنگ علیه کشتی های تجاری در خلیج فارس، تخریب گسترده زیرساخت های ایران، زیرپا گذاشتن تمام قوانین و مقررات جنگی، شکنجه دادن و کشتن اسرا و عدم ثبت نام آنان. در این مدت قدرت های بزرگ جهانی به طور کامل از جنایات صدام حمایت سیاسی و مالی نموده و او را به سلاح های پیشرفته و حتی شیمیایی مجهز کردند. علیرغم علم به تجاوزگری صدام، سیاستمداران و رسانه­ های آنها ایران را جنگ­ طلب و متجاوز معرفی می کردند. جنگ تحمیلی بعد از حدود ۴۰ سال اولین و تنها جنگی بود که در آن دو بلوک قدرت شرق و غرب به طور هماهنگ از متجاوز حمایت کردند.

سئوال مهم این است که علت چه بود؟ آیا ملت ایران خطایی کرده بود. آیا ملت ایران آغازگر جنگ و متجاوز بود. آیا سابقه تاریخی ملت ایران نشانی از تجاوزگری داشت. پاسخ این سئوالها روشن است و معلوم است که علت را باید در جای دیگری جست و جو کرد. به نظرم ریشه این همه جنایت سلطه گران علیه انقلاب و متقابلا مقاومت ملت بزرگ را باید در جوهره انقلاب و آرمانهای بلند آن و البته مختصات ملت ایران جست و جو کرد.

جوهره حرکت ملت ما دعوت به جهانی عاری از زشتی، جنگ، تجاوز، تبعیض، فقر و خفقان و سرشار از توحید و عدالت و آزادی و مهرورزی برای همگان بود. خواست و شعار ملت ما جهانی و برآمده از فطرت انسانی و به دنبال ایجاد نظامات جدید بر پایه حقوق اساسی انسانها در تمام جهان بود. آرمان انقلاب اسلامی، جهانی و متعلق به همه بشریت و بدنبال نجات همه انسانها و انداختن طرحی­ نو در سایه حاکمیت صالحان و مصلح نهایی و مبشر بهاران بوده و هست.

این فرهنگ و راه جدید برای منافع قدرت های سلطه گر خطرناک بود و یک شکاف عظیم در پرده ضخیم سلطه و خفقان آنان ایجاد کرد و این یعنی آغاز روندی که منافع نامشروع آنان را به خطر می اندازد. علیرغم ادعاها و شعارهای مستکبرین، بهترین شرایط برای تامین منافع آنان، خفقان و سرکوب آزادی های حقیقی است، چراکه این آزادی ها موجب بروز قدرت ملت ها و پایان دادن به سلطه آنان می شود. مستکبرین در بین ملت­ها جایی ندارند و در هر کجای عالم اگر انتخابات آزاد و واقعی انجام شود عدالت­ طلبان و آزادی­خواهان و مخالفان سلطه­ گران رای مردم را به خود اختصاص می دهند.

دکتر محمود احمدی نژاد

یکم مهرماه ۱۳۹۴/ مسجد محمدیه تهران