خاطره ارسالی مخاطبین _ کمال رستمعلی

ساعت ۶ صبح روز جمعه ۲۱ دی ماه ۱۳۸۶ بود. تلفن همراهم زنگ خورد و از استانداری مازندران خبر دادند که هر چه سریع تر خود را به محل کار برسانم. پرسیدم خبری شده؟ پاسخ با تاکید بیشتر این بود که خودت را برسان. پرسیدم ساعت مشخصی باید آن جا باشم یا نه همین الان و به فوریت حرکت کنم؟ کسی که زنگ زده بود با صدایی بسیار آرام گفت: رییس جمهور داره میاد، سریع بیا.

رییس جمهور احمدی نژاد در یک صبح تعطیل و سرد زمستانی، بدون اطلاع قبلی و در سفری اعلام نشده و در پی چند روز سرم، برف شدید، افت فشار و قطع گاز در برخی مناطق سه استان گلستان، گیلان و مازندران به ساری آمده بود.

کشور در حال تجربه کردن یکی از بی سابقه ترین سرماها و یخ بندان های ۵۰ سال گذشته بود و هم زمان برخی نقاط سه استان شمالی، به ویژه استان مازندران، به علت برخی نواقص فنی که از گذشته وجود داشت و مهم تر از همه قطع گاز از سوی کشور ترکمنستان، با افت فشار و قطع گاز مواجه شده بود.

دکتر احمدی نژاد اما چنان بی خبر و سر زده آمده بود که استانداری فرصت تمهید بسیاری از مقدمات را نیافت. رییس جمهور در ابتدای ورود به ساری، به چند محله سر زد و از نزدیک وضعیت را بررسی و با چند نفر از مردم گفتگو کرد. چهره مردمی که صبح روز جمعه ۲۱ دی ماه ۸۶، در کوچه و محله شان ناگهان با احمدی نژاد مواجه شدند، بسیار تماشایی بود.

آشکارا معلوم بود برخی چند لحظه متحیر بودند که آیا درست می بینیم یا نه؟ آیا این واقعا رییس جمهور هست که در محله ما حضور یافته است؟ مردم اما خود را به دکتر می رساندند و گفتگو می کردند.

بازدید میدانی که تمام شد، رییس جمهور به استانداری مازندران آمد تا جلسه مدیریت بحران سه استان شمالی را برگزار کند. جمع محدودی از خبرنگاران و صدا و سیما را مطلع کردیم و اولین خبرها از حضور سرزده ی دکتر احمدی نژاد، از ساعت ده صبح همان روز روی خروجی خبرگزاری ها رفت.

جلسه در سالنی سرد و بدون هیچ وسیله گرمایشی برگزار شد. استاندار پیش از این دستور داده بود تا زمانی که حتی یک شهروند بدون گاز هست، در اتاق کار او و هیچ مدیر دیگری نباید هیچ وسیله گرمایشی باشد تا مشکل به طور کامل حل شود. دکتر هم به محض ورود دستور داد در سالن جلسه هیچ وسیله گرم کننده ای نباشد. رییس جمهور در این جلسه با بیان این‌ که ما هرچه داریم متعلق به مردم است، تاکید کرد: یک لحظه ناراحتی مردم هم برای ما قابل تحمل نیست؛ از این رو باید با تمام وجود در جهت رفع آن تلاش کنیم.

دکتر احمدی نژاد گفت: دل مان نیامد برخی از مردم در گوشه و کنار کشور با مشکلات دست و پنجه نرم کنند و ما هیچ حضوری در آن‌جا نداشته باشیم؛ بنابراین تصمیم گرفتیم از نزدیک از این مناطق بازدید کنیم.

دکتر در جلسه ای که تا اذان ظهر طول کشید، آخرین وضعیت را با مدیران سه استان و مدیرانی از وزارت کشور و شرکت گاز بررسی کرد. رییس جمهور بعد از جلسه به میان خبرنگاران آمد و با بیان این‌که برف و سرمای امسال در ۵۰ سال گذشته بی‌ سابقه بوده افزود: استان‌های شمالی به ویژه مازندران به علت این‌که در طراحی شبکه‌ی لوله‌ گذاری گاز در انتهای طرح قرار دارند در این ارتباط مشکل بیشتری در مقایسه با دیگر مناطق دارند.

دکتر به نقص فنی گازرسانی و هم چنین اقدام ترکمنستان اشاره کرد و تاکید کرد تا سه شنبه مشکل به طور کامل رفع خواهد شد. ایشان تاکید کرد اقدامات زیربنایی برای رفع این مشکل، انجام خواهد شد.

اقدام ترکمنستان اما در سخنرانی آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در مازندران در خطبه های نماز جمعه ی همان روز شفاف تر بیان شد، ایشان ضمن تشکر از رییس جمهور به خاطر دلجویی از مردم این استان و حضور در مازندران، عمل ترکمنستان در قطع گاز را ناجوانمردانه خواند.

در سالن جلسه فرصتی کوتاه دست داد تا با دکتر احمدی نژاد گپ و گفتی داشته باشم. ابتدا در حضور تعدادی از حضار و کمی بعد گوشه سالن و گفتگویی دو نفره؛ کوتاه، اما صمیمی و به یاد ماندنی. برایشان از وضعیت نامناسب مردم گفتم که خیلی دقیق و با توجه گوش دادند. از حضورشان تشکر کردم و گفتم بار دیگر ثابت کردید که مردی از جنس مردم هستید. و بعد از تیترهای ناجوانمردانه برخی رسانه ها در آن روزها و ماه ها گفتم، و من چه می دانستم تیترهای دروغ و تهمت ها و بی انصافی های بزرگ تری در راه است. دکتر بازوی مرا گرفت و آرام گفت؛ فقط به مصیبت امام حسین (ع) فکر کن، مصیبت احمدی نژاد که چیزی نیست!

و آن روز جمعه ۲۱ دی ۸۶، محرم الحرام بود. دکتر پیراهن سیاهی زیر پالتو پوشیده بود و با همه ی وجود یقین داشت خدا ناظر و شاهد است و اوست که عزت می دهد. و دکتر می دانست حسینی بودن یعنی صبح روز تعطیل به میان مردم عزیزی بروی که در آن کمبود گاز و مشکل فراوان، هیات ها، تکایا و مساجدشان را سیاه پوش کرده بودند و حتی پر شورتر از سال قبل به یاد امام حسین (ع) بر سر و سینه می زدند.

و من در همه ی سال های بعد از آن، هر گاه دلم از بی انصافی ها، بی معرفتی ها، تهمت ها و دروغ ها در حق خادم مظلوم مردم گرفت، به یاد جمله ی خودش افتادم و سریع زیر لب گفتم؛ حسین جان ای آبروی دو عالم…

IMG_20150914_091130-1024x682IMG_20150914_091134-682x1024IMG_20150914_091138-1024x682