IMG10335472

زبان آذری یکی از بهترین، کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین زبان‌هایی است که پشتوانه فرهنگ ملت ایران است. آذربایجان همواره دیار پرورش و خیزش و قیام مردان و زنان مجاهد، عالم، فقیه، عارف و سیاستمداری بوده است.  ملت ایران به وجود این مردم افتخار می‌کند. اگر نبود ۲۹ بهمن ۵۶ معلوم نبود که امروز ملت ایران در کجای تاریخ قرار داشت. انسجام، ایمان و شجاعت مردم تبریز در ۲۹ بهمن در حقیقت کمر طاغوت را شکست و پیروزی انقلاب را تضمین کرد.

در دوران دفاع مقدس سرداران این دیار مردان و مجاهدان مومن در صف دفاع ایستادند و با شجاعت و فداکاری از کیان، شرف، ناموس و از تمامیت ارضی ملت ایران با قدرت دفاع کردند. ما امروز امنیت، عزت و استقلال خود را مدیون رزمندگان به ویژه رزمندگان سلحشور لشکر سرافراز عاشورا هستیم.

فرهنگ، ادبیات و سنت‌های مردم آذربایجان سرمایه‌ای بی‌بدیل و ارزشمند برای ملت ایران، انقلاب اسلامی و برای همه ملت‌های آزادیخواه و عدالتخواه است، آذربایجان سرزمین فرهنگ، هنر و تمدن است. ایمان، سلحشوری، مردانگی، عشق، محبت و مودت مردم آذربایجان ذخیره‌ای پایان‌ناپذیر برای انقلاب، فرهنگ و عزت ایران زمین است.

همه ویژگی‌های فرهنگی آذربایجان ذخیره ملت و پشتوانه ملت ایران است. زبان آذری یکی از بهترین، کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین زبان‌هایی است که پشتوانه فرهنگ ملت ایران است.  زبان ترکی زبان حماسه، مرثیه، غیرت، شرف، ایمان و مروت ایران است و باید این زبان را حفظ و ترویج کنیم.

در طول این مدت با کمال میل و صمیم قلب تلاش کردم براساس قاعده، قانون و دستور زبان پرارزش ترکی آذری را فرا بگیرم و امروز یکی از افتخارات من این است که به راحتی می‌توانم با برادران و خواهران آذری با زبان هنر و ادب، ترکی آذری صحبت بکنم.

زبان آذری از سرمایه‌های فرهنگ و تمدن ملت ایران می باشد و به همین دلیل است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی از همکارانم خواستم تا اجازه دهند برای صیانت، ترویج و توسعه این زبان اصیل، کرسی‌های زبان ترکی در دانشگاه‌ها بر پا شود.  امروز یک روز تاریخی برای ملت آذربایجان است چرا که مدت‌ها بود بحث تدریس این زبان در دانشگاه‌ها مطرح می‌شد ولی برخی‌ها ابراز نگرانی می‌کردند.

در پاسخ مخالفان می‌گفتم این زبان سرمایه فرهنگی ایران است باید حفظ شود ولی برخی‌ها ابراز نگرانی می‌کردند که من از آنان می‌خواستم بگویند نگران چه چیزی هستند در حالی که مردم آذربایجان حافظ و سر ایران است. من در مقابل مخالفان گفتم، شما که این قدر در برابر این زبان که ظرف مرثیه، ادب، هنر و حساسیت ماست، ‌ابراز نگرانی می‌کنید چرا در برابر ترویج زبان استعمار انگلیسی این قدر نگران نیستید.

من به آنان گفتم که مشکل این است که شما با زبان ترکی آشنا نیستید، ای کاش یک ماه محرم میهمان مردم آذربایجان باشید و ببینید که مداحان ائمه اطهار چگونه با بیان یک کلمه تمام وجود شما را با زبان آذری زیر و رو می‌کنند. زبان ترکی، زبان عشق به اهل بیت و اسلام ناب ایران عزیز و سرافراز است.

ورزشگاه تختی تبریز/ ۱۸ خرداد ماه ۱۳۸۸