وقتی در این شش هفت سال دستگاه‌های فرهنگی کشور را مقایسه می‌کنم، انصافاً این سازمان از همه دستگاههای فرهنگی بیشتر کار فرهنگی کرده است. وقتی آیین‌های ما ثبت ملی می‌شود، کار فرهنگی و نهادینه کردن کار فرهنگی از این بهتر؟ این سازمان دائماً یک پیام و حرف داشته است و تلنگری به هویت، حافظه تاریخی و موجودیت ملت زده است و این باید ادامه پیدا بکند.

سازمان میراث فرهنگی از مهم‌ترین ارکان فرهنگی کشور است که کارش ماندگار است. ممکن است یک فیلم سینمایی اثرش به سرعت مستهلک بشود ولی کار میراث فرهنگی هر چه زمان بگذرد مدام ثیقل می‌خورد. قالی کرمان و کاشان است، هر چه پا می‌خورد براق‌تر و زیباتر می‌شود. فرهنگ و میراث فرهنگی هم همین‌طور است. هر ‌قدر پا می‌خورد دلپذیرتر می‌شود.

همین آیین نوروز را ببینید در دوره‌های قاجار و پهلوی همه چیز ما از جمله نوروز را نابود کردند. دو حکومت بی‌غیرت و بی‌خاصیت هر چه بود را دادند رفت، از جمله مناسبت‌های گوناگون ما و پیوستگی ملت ایران با پیامبر و آل پیامبر را ببینید که اینها حالا جای بحثش نیست. اینها از ذخایر عظیم و بی‌بدیل است. آدم وقتی می‌رود دنیا را می‌بیند می‌فهمد که ملتی که چهارصد سال یاحسین گفته و عزاداری کرده است جنسش فرق می‌کند با کسی که نگفته. جور دیگری تربیت شده است، دلش، اخلاقش، رأفتش، محبتش، ایثار و از خودگذشتگی‌اش فرق می‌کند. اگر این چهارصد سال سینه‌زنی و هزار سال گریه برای امام حسین(ع) نبود محال بود در دفاع مقدس بتوانیم پیروز بشویم. با این نگاه ان شاءالله می‌آیند در خدمت شما، با هم سازمان را جلو ببرید.

این سازمان باید منسجم‌تر و بهترین سازمان کشور باشد. الحمدالله نیروهای خوب، فکور، دلسوز فراوان و با انگیزه فراوان باید دست به دست هم بدهیم. از یک گوشه کاشی‌اش باید مواظبت کنیم. خوشبختانه کارهای خوبی شد و بعضی کالاهای ما برگشت. این برای اولین بار بود که به نظرم اتفاق افتاد. ان شاءالله یک شروع پربرکتی باشد که تمام میراث ما که موزه‌های آنها را شکل داده است برگردد. اگر میراث ایرانی را از دنیا برداریم چیزی باقی نمی‌ماند. ان شاءالله آنها هم برگردد.

۲۶دی۹۰

IMG-20150120-WA0009