97

ملت ایران همیشه دنبال زندگی هنرمندانه، زیبا و انسانی بوده و نگاهش به زندگی مثبت و هنرمندانه بوده است. سنت‌های ایرانی از نوروز گرفته تا جشن‌ها و دید و بازدیدها را ببینید. حتی ملت ایران آموزه‌های اسلامی را در زیباترین شکل هنری خودش حفظ و نسل به نسل عرضه کرد. شما ماه رمضان ایرانی‌ها را با دیگران مقایسه کنید. میراث عظیم فرهنگی ملت ایران را ببینید که با هیچ ملتی قابل قیاس نیست. اگر روزی در جای وسیعی قرار باشد ملت‌ها میراث فرهنگی خودشان را چه مکتوب و چه معنوی و مادی به نمایش بگذارند، تردید ندارم که میراث فرهنگی ملت ایران در بالاترین جایگاه و با فاصله بسیار زیاد با دیگران خواهد ایستاد.

این نشان از آن است که این ملت همیشه هنرمندانه زندگی کرده است. ملت ما همیشه عدالت‌جو و عدالت‌خواه بوده است. می‌بینید هرجا ظلمی می‌شود، ملت ایران طرفدار مظلوم است. آنقدر ویژگی عدالت‌خواهی در ملت ایران قدرتمند بوده است که حتی حاکمان ظالم هم برای اینکه بتوانند بر ملت ایران حکومت کنند، نمایش عدالتخواهی می‌دادند.

در جامعۀ ایرانی، غیر از این ۱۵۰ سال اخیر، همواره زنان از جایگاهی بسیار بالا و سرشار از احترام برخوردار بوده‌اند. زن در جامعۀ ایرانی همیشه محترم بوده است. کل خانواده حول محور زن می‌چرخیده است. زنان کانون مهربانی، تربیت و شخصیت دادن، شجاع پروری، انسان‌پروری و بزرگ‌پروری بوده‌اند و در مسائل اجتماعی نقش‌هایی تعیین‌کننده ایفا می‌کردند.

۱۷ خرداد ۱۳۹۱/ دیدار با ایرانیان مقیم چین