محمد کدخدایی مترجم زبان چینی و دانشجوی ترم آخر دکترای ادبیات تطبیقی در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن است. محمد کدخدایی یکی از مترجمانی بوده که در خلال چهار روز سفر دکتر احمدی نژاد به چین و شرکت ایشان در اجلاس شانگهای، شب و روز و لحظه به لحظه با ایشان همراه بوده و خاطرات جالب و قابل توجهی از این همراهی روایت می کند.

 

هتل ارزان قیمت همراهان رییس جمهور

هتلی که برای همراهان رییس جمهور در نظر گرفته شده بود هتل سین کیانگ در محله ای پر رفت و آمد و معمولی بود بخش امنیتی چین که مسوولیت حفاظت از همراهان رییس جمهور را بر عهده داشت اصلا حاضر به تامین امنیت در این هتل نمی شد و تاکید داشت که که مهمانان باید به هتل های خاص و در نظر گرفته شده که اغلب گران قیمت هم بود بروند. اما نماینده های رییس جمهور که پیش از آن به چین آمده بودند هتل های گران قیمت را انتخاب نکردند.

Screenshots_۲۰۱۴-۱۱-۳۰-۱۰-۱۹-۱۷

جالب اینکه هتل انتخاب شده توسط مسلمانان اداره می شد و قیمت آن از پایین ترین قیمت ها هم بود و البته بخش امنیتی به سختی زیر بار تامین امنیت این هتل رفت. دلیلش هم این است که چینی ها خیلی به مساله امنیتی اهمیت می دهند و نسبت به این مورد حساس می باشند. همچنین تیمی که برای امنیت رییس جمهور گذاشته شده بود، از تامین امنیت ایشان ابراز خوشحالی می کرد و خودشان می گفتند که حداقل یک سوم نیروهای امنیتی اجلاس شانگهای در خدمت تامین امنیت شخص رییس جمهور ایران هستند.

یک مساله جالب دیگر اینکه معمولا برای رفت و آمد روسای جمهور خیابان ها بسته می شود تا رییس جمهور بدون هیچ اشکالی به مقصد مورد نظر برسد. به همین خاطر وقتی رییس جمهور ایران قصد رفت و آمد به جایی داشتند با وجود اینکه خیابان ها را بسته بودند اما این بسته شدن و مزاحمت برای رفت و آمد مردم و خلل در کار روزانه ی آنها باعث اعتراض و ناراحتی آنها نشد. بلکه بسیاری از آنها از این مساله احساس رضایت و خوشحالی کرده و حتی برای رییس جمهور ایران دست تکان می دادند.

 ضیافت شام رییس جمهور با ایرانیان

ما برای ضیافت شام به نیروهای امنیتی گفته بودیم که ایرانی ها مجاز به شرکت در برنامه هستند و این مساله برای چینی ها غیرقابل قبول بود. آنها می گفتند مگر می شود کنترل و شناسایی نباشد تا مثلا از ورود اپوزسیون جلوگیری شود، اصلا برای آنها این نوع کنترل قابل هضم نبود و باید توضیح خیلی زیادی به آنها می دادیم تا قانع شوند.

Screenshots_۲۰۱۴-۱۱-۳۰-۱۰-۲۰-۴۲-479x800

شبی که ضیافت شام بود، رییس جمهور با همراهانش روی صندلی نشسته بودند و در حال گوش دادن به سخنرانی دانشجویان بودند که در همین حال کودکی از بین جمعیت به سراغ رییس جمهور آمد و با ایشان گفتگو کرد و در گوشی به رییس جمهور چیزی گفت و رییس جمهور هم بدون هیچ مشکلی با او گفتگو کرد و چیزی در گوشش گفت و دستی به سر او کشید و کودک رفت. وقتی بقیه کودکان این صحنه را دیدند یکی یکی به سراغ رییس جمهور آمدند و شاید نزدیک به ۶۰ الی ۷۰ بار رییس جمهور به خاطر حضور کودکان در کنارش از جا بلند شد و همان رفتار را که با آن کودک اولی انجام داده بود با بقیه هم انجام کرد و طبعا این نوع برخورد با مردم کشور توسط رییس جمهور آن کشور تعجب همه ی حضار از جمله خود چینی ها را برانگیخته بود.

Screenshots_۲۰۱۴-۱۱-۳۰-۱۰-۲۰-۱۴-488x800

بعد از اتمام ضیافت شام همه به طرف رییس جمهور آمدند تا آزادانه با ایشان دیدار کرده و حرفهایشان را مطرح کنند. این کار به شدت از سوی محافظان چینی رییس جمهور خطرناک قلمداد می شود و تعدادی رنگشان هم پریده و آماده واکنش نشان دادن بودند که محافظان ایرانی گفتند این مسایل برای رییش جمهور ما عادی است. من دیدم گویا سالن ضیافت از بیرون با دوربین کنترل می شود که در بیسیم یکی از محافظان چینی گفته شد این چه وضعی هست و چرا مردم دور رییس جمهور جمع شدند که محافظ چینی در جواب گفت سیستم امنیتی اینها رها کردن است، من چکار کنم؟ و کاملا کنترل خودش را از دست داده و استرس داشت.

در آخر هم دو نفر از بین مردم جلو آمدند و انتقادات نسبتا تند و طولانی را به دکتر احمدی نژاد وارد کرده و خواسته های خود را که عمومی هم بود مطرح کردند که آقای رییس جمهور هم با صبر و بدون هیچ واکنش منفی به صحبت های تند این دو نفر گوش دادند.