محمد کدخدایی مترجم زبان چینی و دانشجوی ترم آخر دکترای ادبیات تطبیقی در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن است. محمد کدخدایی یکی از مترجمانی بوده که در خلال چهار روز سفر دکتر احمدی نژاد به چین و شرکت ایشان در اجلاس شانگهای، شب و روز و لحظه به لحظه با ایشان همراه بوده و خاطرات جالب و قابل توجهی از این همراهی روایت می کند.

 

پروفسوری که کلاس هایش را به خاطر احمدی نژاد تعطیل کرد

باید برای حضور دکتر احمدی نژاد در اجلاس شانگهای که در پکن پایتخت کشور چین برگزار می شد از دو هفته قبل از آن آماده می شدیم. کار مترجمان رییس جمهور زودتر آغاز می شد تا مشکلی پیش نیاید. به سراغ استاد راهنمای خودم پروفسور جانگ هوآ رفتم تا اجازه عدم حضور در کلاس هایم را بگیرم. پروفسور جانگ هوآ بلافاصله وقتی فهمیدند به چه دلیل درخواست مرخصی کردم به من گفتند که اصلا نگران کلاس هایم نباشم و به کارم بپردازم.

محمد کدخدایی و پروفسور جانگ هوآ

IMG-20141127-WA0001-580x580

 

بعد از ترک کردن ایشان متوجه شدم در یکی از شبکه های موبایلی و در گروهی که تمام دانشجویان دانشکده ایشان در آن عضو بودند اعلام کردند که به خاطر حضور دکتر احمدی نژاد رییس جمهور ایران در پکن، به مدت دو هفته تمام کلاس ها تعطیل می باشد. پروفسور جانگ هوآ رییس دانشکده ما و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا بوده و از لحاظ مقام علمی جزو بالاترین مقام ها در کشور محسوب می شوند و با توجه به اینکه همچین افرادی کاملا توسط دستگاه های امنیتی کنترل خواهند شد، ایشان این پیام را در یک گروه عمومی که دانشجویان کشورهای مختلف حضور داشتند منتشر کردند و این برای من بسیار قابل تامل و تعجب برانگیز بود.

IMAGE634747688510252128-580x383

اگر بخواهم از این استاد برایتان بگویم، پروفسور جانگ هوآ فردی هستند که هر سال دو ماه توسط آمریکا برای فرصت مطالعاتی به این کشور دعوت شده و با هزینه خود آمریکا به تحقیق و مطالعه می پردازند، و این بسیار جالب است که همچین فردی تا به این اندازه به دکتر احمدی نژاد علاقمند است.

یکی از خاطرات جالبی که من از علاقه ی ایشان به دکتر احمدی نژاد به یاد دارم این است که زمانی که دکتر احمدی نژاد برای بار دوم در انتخابات شرکت کردند ایشان می گفتند که ما با اینکه اعتقادی به دعا نداریم اما نمی دانم چرا دوست داشتم دعا کنم تا احمدی نژاد در انتخابات پیروز شود و از پیروزی ایشان خیلی خوشحال شدم و جالب اینکه این احساس خود را بدون واهمه در کلاسی بیان کردند که دانشجوهای زیادی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا حضور داشتند.