بعضی‌ها خیال می‌کنند گردشگر خارجی بیاید فرهنگ ما را نابود می‌کند. ما کشوری هستیم که چندین بار صد در صد اشغال شدیم. بیگانه آمده اشغال کرده، دانشمندان ما را کشته، کتابخانه‌های ما را نابود کرده، خفقان درست کرده، کشت و کشتار کرده اما باز ایران جوانه زده، باز همان ایران مانده است. دشمن نتوانسته فرهنگ ما را بگیرد. چرا ما اثر نگذاریم؟ چرا اینقدر ملت خود را تحقیر می‌کنیم؟ از آنها بخواهید که وقتی می‌روید فرهنگ ایرانی، اسلامی و ایمانی خودتان را حفظ کنید. بروید و اثر بگذارید. به ملت شخصیت بدهید.

ایرانی که برود و نگاهش جهانی بشود بهتر قدر ایران را می‌شناسد. بالاخره هر کس برود دنیا را می‌بیند می‌آید خاک ایران را می‌بوسد. این سه مأموریت هر سه مأموریت‌های بسیار مهمی است.

کارهای خیلی زیادی به خصوص در دولت نهم و دهم شده‌ است. من نمی‌خواهم حالا عدد و رقم‌ها را بگویم ولی حجم کار بیش از ده برابر و بودجه‌اش هم چندین برابر شده است. توجه دولت به این امور زیاده شده است. معادل تاریخ این کشور تخت مهمان‌سرایی و اقامتی در همین چند ساله درست شده است. تعداد زیادی میراث ثبت جهانی و ملی شده است، چه میراث مادی و چه معنوی. صنایع دستی گسترش پیدا کرده است. هنرمندان صنایع دستی شمعشان داشت خشک می‌شد. دیگر جایگزین نیامده بود. جریان پیوسته‌ای که در گذشته بود، جریان استاد، شاگردی که همین‌طوری هنر را منتقل می‌کرد، این جریان به خاطر همین حرفها و برداشت‌ها قطع شده بود. الان تقویت شده و جریان آموزش درست شده و ارتباط برقرار شده و صادراتش راه افتاده و چند برابر شده است. حجم گردشگری بالارفته است که این جای تشکر دارد.

۲۶دی۹

IMG-20150120-WA0000