دکتر محمود احمدی نژاد امروز (دوشنبه ۱ آذر) به دعوت مردم شهرستان کارون استان خوزستان در حسینیه سجادیه سخنرانی کرد.

4N0A1362 copy

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِ اللهِ وَعَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائِکَ، عَلَیْکم مِنّا سَلامُ اللهِ اَبَداً ما بَقینا وَبَقِی اللَّیْلُ وَ النَّهارُ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَعَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَعَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَعَلى اَصْحابِ الْحُسَیْن(ع)

اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاه

کلُ ارضٍ کربلا و کل یومٍ عاشورا

خدای بزرگ را سپاسگزارم که در ایام اربعین توفیق حضور در خوزستان‌، دیار عاشقان و پیروان وفادار مکتب حسینی (ع) و زیارت شما مومنان عزیز را عنایت فرمود.

امروز بهترین سخن، سخن از امام حسین(ع) است.

سروران عزیز؛ خداوند منان از روی لطف انسان را خلق کرد و از او خواست که با اراده آزاد خود و البته با هدایت الهی مسیر کمال را در پیش گیرد و تا خدا بالا برود. شیطان به دلیل استکبار و خود برتربینی و به عنوان دشمن آشکار در برابر انسان صف آرایی کرده است. غلبه بر وسوسه و طراحی های شیطان و شیطانیان و طی کردن راه پر فراز و نشیب کمال انسانی و نیل به قله خلیفه الّلهی علاوه بر معیار درونی عقل، نیازمند انسانهای کامل و هدایتگران بیرونی است که راه را به خوبی می شناسند و اصلاً خود راهند.

به امر الهی سلسله پیامبران و انسانهای کامل و صالحان مشعل های هدایت و چلچراغ فروزانی اند که آسمان عالم و راه صعود به قله انسانی را روشن کرده و فراروی همگان قرار داده اند. پیامبران و مصلحان متناسب با ظرفیت زمان و مکان، پیام الهی و راه و مقصد و خطرات در کمین را معرفی کرده اند. مخاطب پیامبران اولوالعزم همه بشریت در همه زمان ها و مکان ها بوده است. به علاوه لازم است تا ابعاد گوناگون مکتب در یک نمونه عینی ارائه شود تا همگان حقیقت آرمانها و ارزش های الهی را به عیان مشاهده و اصل پیام را به طور کامل دریافت نمایند. تا شیطان نتواند نمونه بدلی را با فریبکاری بر انسانها تحمیل کند. به ویژه وقتی که ظلمِ شیطانی منافقانه پشت ارزش های الهی سنگر می گیرد، برای روشن کردن راه حقیقی سعادت، قیام اصلاح گرانه لازم است تا حقیقت مکتب و انسان را نجات دهد.

وقتی که دشمنان پیامبر(ص) به نام جانشین پیامبر(ص) آمال شیطان را عملی می‌سازند. در این زمان روشنگری و تبیین و اصلاح گری لازم است و باید کسانی برخیزند و این ماموریت الهی را به انجام رسانند. باید در شفاف ترین شکل ممکن و گویا ترین کلمات و رفتارها، شیطان و شیطان صفتان افشا شوند و مرزهای مکتب رهایی بخش و حقیقت راه خدا با مسیر طغیان و سقوط در برابر چشمان بشریت ترسیم شود. این اقدام باید کامل و صریح باشد و به گونه ای طراحی شود که از خطر تحریف و یا سوء استفاده توسط مستکبران در امان بماند. مخاطب عمل و کلام باید بشریت و همه تاریخ باشد. پیام این اصلاح گری باید از عمق ایمان و اخلاص و معرفت کامل برآید و قابل فهم برای همگان باشد.

عزیزان و سروران گرامی؛  اینکه همه آرمانهای مکتب و ارزش های الهی و تعلیمات انبیاء و همه برجستگی های متعالی روحی و معنوی انسان در یک صحنه به تصویر کشیده شود خود یک معجزه خداوندی است این مهم در حادثه کربلا به تمام و کمال در برابر چشمان بشریت و برای همه عصر ها و همه نسل ها به تصویر کشیده شده است.

به صحنه کربلا نگاه کنید، کربلا صحنه ظهور حقیقت انسان است. همه انسان در اوج کمال و عزّت به میدان آمده است. کربلا یک تابلو کامل و بسیار گویا از تاریخ بشریت و راه سعادت و درسی برای آینده است‌. کربلا همه اش توحید و اخلاص است. آیا در کربلا جز خدا می‌بینید؟ به چهره امام حسین (ع) نگاه کنید. آیا جز جلوه اتمّ الهی چیزی می بینید؟ امام (ع) هرچه به عصر عاشورا و اوج ایثار نزدیک می شد چهره اش برافروخته تر و بشاش تر می شد. امام (ع) جز خدا نمی بیند و جز خدا را متجلی نمی کند. همه ایمان و آگاهی، عبودیت و توحید، قدرت و عظمت، عزّت و حکمت‌، غیرت و اخلاص و آزادگی در کربلا خود را به بشر عرضه کرده است. عشق به حقیقت و کمال انسان، عشق به مکتب و بنیانگذار مکتب، عشق به خانواده و نوع انسان و صیانت از کرامت و عزّت و آزادی و آزادگی انسانی در کربلا به طور کامل مجسم شده است.

وفاداری و ایمان کامل انسانهای عارف از خود رسته و به خدا پیوسته در کربلا به اوج خود رسیده است. همه وفاداری به صحنه تاریخ آمده است. آیا کسی در تاریخ وفادارتر از حبیب بن مظاهر و بُریر و زهیر و حضرت علی اکبر(ع) و حضرت علی اصغر(ع) و حضرت قاسم(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) و دیگر شهدای کربلا سراغ دارد. آنان، همۀ موجودیت خود را فدای حقیقت کردند و در واقع آنقدر بزرگ شدند که عین حقیقت شدند و در عالم جاودانه شدند.

شب عاشورا را به یاد آورید، چراغ ها خاموش شد تا کوچکترین عاملی غیر از عشق به خداوند، کمال و ارزش های الهی و جز آزادگی و آزادی کامل در انتخاب باقی نماند. امام(ع) شرایط را فراهم کرد تا اگر کوچکترین شائبه و احساس فشار و یا عدم خلوصی وجود دارد یا برطرف شود و یا از مجموعه خارج شود. باید کاملاً نورانی و آزاد شد تا به نور مطلق پیوست و بی نهایت شد. به فداکاری آن دو عزیز در صیانت از امام (ع) در وقت نماز نگاه کنید آیا جز اخلاص، جز توحید و جز عبودیت چیزی دیده می‌شود؟  آیا نمازی بالاتر از آن سراغ دارید؟

به رفتار حضرت عباس (ع) برای رساندن آب به خیمه ها نگاه کنید. در اوج تشنگی و در کنار دریای آب ، اصلاً تشنگی نمی فهمد، او فقط تشنگی بچه ها و خیمه ها و انجام ماموریت را می شناسد. کسی که قهرمان دوران است و هیچ کس هماورد او در نبرد نیست در اجابت خواست امام معصوم(ع) ماموریت خود را پذیرفته و علیرغم غلیان شجاعت و غیرت و عزّت کاری را می کند که امام حسین(ع) خواسته است. او جز امام حسین(ع) را نمی بیند. به طور کامل از خودش رها شده و به خدا پیوسته است. به امام(ع) در صحنه شهادت حضرت علی اصغر (ع) نگاه کنید. اوج عاطفه، اوج شجاعت و قدرت، اوج عبودیت و اوج ایثار، همه یکی شده است. همه چیز برای خداوند و ارزش های الهی و انسانی و همه چیز برای هدایت انسان ایثار می شود.

صحنه خداحافظی امام (ع) از خانواده را مشاهده کنید. همه هستی در حال حرکت است و دارد می رود، جان جانان می رود. عشق و امانت داری، غیرت و مسئولیت پذیری و آزادی و آزادگی همه با هم و در اوج است. امام(ع) آماده پرواز به بالاترین قله کمال انسانی و ابدیت است، آماده می شود تا برنامه را کامل کند. او مظهر عشق خداوند به ابناء بشر است. او امام است و می تواند از خداوند بخواهد که دشمنانش را دَر‌دَم نابود کند. بین عزّتِ ذبح عظیم شدن برای هدایت انسانها و ذلّت تسلیم و یا غلبه کردن و حاکم شدن و نابود کردن مخالفان به هر قیمت، مخیّر شده است و او عزّت ایستادگی و عشق و فداکاری و هدایت گری را بر می گزیند. او ذلّت را از هر نوعش که باشد، پذیرش ظلم و زیر پا گذاشتن عدالت و یا تلاش برای سلطه بر انسانها که هر دو ذلّت و سقوط انسانی است بر نمی‌تابد و اعلام می فرماید: هیهات منا الذلّه. ذلّت از خاندان پاکان به دور است. وجودش سراسر عشق و هدایت است. تا آخرین لحظه دعوت به حقیقت می کند و از هر فرصتی برای این کار استفاده می نماید. دشمن روی سینه اش نشسته و می خواهد سر او را جدا کند اما او نه تنها کوچکترین ذلّتی نشان نمی‌دهد بلکه به هدایت و انتخاب راه کمال دعوت می کند. او عین هدایت و عزّت است.

“اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید” ، این کلام جاودان، هدایتگر و حیات بخش از امام حسین(ع) است. کربلا در یک کلام تجلی تمامی ایثار است که تنها راه انسان شدن و تحقق مقصد خلق انسان و ظهور حقیقت انسانی در ابناء بشر است. بروز و ظهور هر ارزش و حقیقتی نتیجه یک ایثار است. کربلا بالاترین ایثار تاریخ است و در نتیجه بالاترین مظهر همه حقیقت و نماد همه ارزش ها و راه کمال و خدایی شدن است. در نقطه مقابل در کربلا حضیضِ انسانِ حقیر و گم شده در خودخواهی ها و اسیر در تمایلات پست مادی نیز به خوبی تصویر شده است.

دشمنان امام (ع) هیچ منطقی جز خود خواهی و خود پرستی و منافع مادی و جهالت و پستی و حقارت ناشی از آن ندارند. وعدۀ حقِ الهی را به وعدۀ دروغینِ شیطان می فروشند. در واقع حقیقت انسانی خود را می فروشند. چسبندگی به دنیای مادی بی ارزش و گذرا و سقوط به دره حسادت ها و خود پرستی ها گوش ها را کر کرده ، چشم ها را از کار انداخته و عقل ها و اندیشه ها را معطل کرده است. هیجان شیطانی حاکم شده است و به جز خواست حقیر مادی نه می بینند و نه می شنوند. وجودشان سرشار از کینه و خودبرتربینی شده است. ارزش های انسانی را به تمامی زیر پا می گذارند. عجیب اینجاست توجه ندارند که خودشان را می دهند که چه چیزی بگیرند؟

امام(ع) را یعنی مظهر هدایت و نماد کامل لطف خداوند به انسانها و واسطه فیض الهی را قطعه قطعه می کنند. مدعیان دینداری اند اما حتی به نماز احترام نمی گذارند و به تلاوت قرآن گوش فرا نمی دهند. به کودک شش ماهه هم رحم نمی کنند. خوب اگر به او آب نمی دهید می‌توانید او را نکشید. آب را می بندند و برای یک انگشتر دست را قطع می کنند. عجیب تر اینکه پس از کشتن و قطعه قطعه کردن، بربدن ها اسب می‌تازند. خاندان پاک پیامبر را به اسارت می گیرند و خشونت و اهانت می کنند. آیا پست تر و بدتر و ساقط شده تر از اینها در عالم خبر دارید.

دوستان من؛ برای کسانی که از مسیر منحرف می شوند و برای زخارف دنیا پا روی ارزش ها می گذارند حدی برای سقوط متصوّر نیست. همانگونه که برای انسانهای کمال جو حدی متصور نیست.کربلا باید صحنه کامل و نماد همه عالم و تجلی فلسفه خلقت باشد. از یک سو اوج عزت و کمال و آزادی و آزادگی انسانی و راه رسیدن به آن است. از سوی دیگر حضیضِ حقارت و سقوط افراد خودپرست و هوا پرست است. شیطانیان و مستکبران تصور می کردند که با کشتن امام و یاران او اصل هدایت را محو کرده اند در حالیکه با بالا رفتن سرهای شهیدان روی نیزه‌ها در حقیقت تازه خورشید وجود امام(ع) از کربلا طلوع کرده و تا ابد جهان را روشن خواهد کرد. به راستی در کربلا چه کسی پیروز و ماندگار شد؟ امام (ع) یا دشمنان؟

عزیزان من؛ امروز جهان را ببینید صحنه همچنان کربلا و روزها همچنان عاشورا است. طاغوت ها و مستکبران برای تسلط بر انسانها و پر کردن جیب ها، کینه پراکنی و جنگ افروزی می کنند و هزار هزار می کشند، زن و کودک و بزرگ را سر می‌برند. خانه ها را بر سر مردم خراب، سرزمین ها را اشغال و خانواده ها را متلاشی و میلیون میلیون مردم را آواره می کنند. دروغ می گویند و خیانت می کنند و اخلاق و ارزش های انسانی را به سخره می‌گیرند. خودشان را برتر از دیگران و جای خدا می پندارند و از ابناء بشر می خواهند که تسلیم اراده آنها شوند. انبارها را پر از انواع سلاح های مرگبار کرده و با ایجاد اختلاف و جنگ بین ملّت ها، در صدد تداوم سلطه خودشان و غارت ثروت ملت ها هستند. حاضرند به هوای کسب دنیای بی ارزش، همه دنیا و همه موجودات را به آتش بکشند.

آنها در واقع حقیقت خود را نابود می کنند. آیا از کسانی که برای حقیقت خود ارزشی قائل نیستند و آن را قربانی مطامع بی ارزش می کنند می توان انتظار رفتاری انسانی داشت؟ و بدتر آنکه بدترین ابناء بشر پشت نقاب ارزش های متعالی ، آزادی و عدالت و دینداری و حقوق بشر سنگر گرفته اند.

عزیزان من؛ همه جا صحنه کربلا و هر روز عاشورا و هر حادثه‌ای آزمایش تمیز انسانهای حقیقی از انسان نماهای پست تر از درّندگان است.  و امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات برای همه بشریت است. او معیار است. مکتب او و راه و منش او ، تنها راه ، مکتب و منش سعادت بخش است.

عزیزان و سروران؛ در عصر حاضر نیز فرزند برومند و میراث دار امام حسین (ع) و همه انبیاء الهی یعنی انسان کامل امام عصر(ع) نیز پرچم او را بر می افرازد و با مکتب او جهان را نجات میدهد و بشریت را به مقصد می‌رساند. خداوند را سپاس که امروز ملت ایران و به ویژه مردم سر افراز خوزستان و به طور خاص عشایر غیور بختیاری و عرب ، دلدادگان مکتب حسینی(ع) و یاوران فرزند او و پیروان مکتب مهدوی‌اند. ملّت ایران منادیان رهایی انسان در عصر حاضرند.

به فضل الهی، به زودی و با همبستگی ملت ها و رسیدن بشریت به حقیقت امام زمان(ع)، زندگی حقیقی بشر در کمال آزادی و آزادگی و عشق و عدالت آغاز خواهد شد. روز مرگ شیطان و سرافکندگی و اضمحلال مستکبران و نجات بشریّت نزدیک است. این وعده الهی و رمز شوق انسانها به زندگی و راز امید به آیندۀ سرشار از زیبایی و عزّت و کمال است.

سلام و درود خدا بر امام راحل و شهیدان و جانبازان و آزادگان به خصوص شهیدان خوزستان و شهرستان کارون که طلیعه دار این حرکتند.

از همه شما تشکر می کنم و از برگزار کنندگان سپاسگزارم.

خدایا یاور حقیقی انسانها و احیاگر حقیقت انسان و برافرازنده پرچم حسینی‌، امام زمان(ع) را برسان.

او را با خواست مردم و به دست آنان حاکم کن.

به واسطه او همه انسانها را نجات بده و به اوج عزّت و کمال برسان.

ملّت ایران را عزیز‌تر کن و دشمنانش را منکوب فرما.

جوانان ما را حفظ کن.

عموم مردم خوزستان و عشایر عزیز عرب و بختیاری و سران و سادات و مشایخ آنان را که سرمایه ارزشمند کشور و مکتبند حفظ بفرما.

ملّت بزرگ ایران و رهبری گرانقدر انقلاب را در سایه لطف امام زمان(عج) محفوظ بدار.

عزیز و سر بلند و پیروز