دکتر محمود احمدی نژاد طی پیامی تصویری به مناسبت بزرگداشت کوروش کبیر در هفتم آبان ماه ؛ در خصوص کوروش گفتند که، او یک انسان بزرگ است که از انسانیت خود خوب استفاده کرد. انسانیت خود را خوب شناخت و این انسانیت و توانی را که خدا در اختیارش قرار داده بود در خدمت به جامعه بشری به کار گرفت. او کسی بود که در طول تاریخ یک نمونه مدیریت متعالی را به نمایش گذاشت.

 

متن کامل پیام دکتر احمدی نژاد به مناسبت بزرگداشت کوروش کبیر به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه»

من معتقدم در هر شرایطی، در هر حادثه ای و به هر مناسبتی باید از ایران و ملت ایران صحبت کنیم. ملتی بزرگ، تمدن ساز و فرهنگ آفرین. ملتی که در طول تاریخ چند هزار ساله خودش، همواره موحد، کمال جو، عدالت طلب، آزادی خواه و صلح طلب بوده. ملتی که نگاه جهانی داشته. همیشه همه خوبی ها را برای همه می خواسته و بدی ها را برای هیچ کس. با غم ملت ها غمخواری می کرده و در شادی ملت ها شریک بوده. همیشه به دنبال سعادت و کمال جامعه بشری بوده.

در دامان ملت ما انسان های بزرگ و شخصیت های عظیمی پرورش پیدا کردند. دانشمندان، هنرمندان، فن آوران، سیاستمداران، اهل اندیشه، عارفان، شعرا و شخصیت های گوناگون. تاریخ ایران سرشار از رویش های فراوان در خدمت کمال، فرهنگ، تمدن و ساختن زندگی سعادتمند برای جامعه بشری ست.

دشمنان ملت ما در طول تاریخ، همواره به دنبال تسلط بر ملت ما بودند و البته همیشه شکست می خوردند. صدها بار ایران مورد هجوم قرار گرفت اما به واسطه ریشه های مستحکم اعتقادی و فرهنگی این ملت در تاریخ، ملت ما ماندگار شد و دشمنان دفن شدند و اثری از آنها باقی نماند.

دو ویژگی در ملت ما هست که از یک طرف حسادت بدخواهان را برمی انگیزد و از طرف دیگر مایه امید همه ملت هاست:

ویژگی اول فرهنگ ملت ایران است. فرهنگ ما یک فرهنگ توحیدی و انسانی و جهانی ست. می بینیم که ملت ایران با آغوشی باز از پیامبران الهی استقبال می کردند و به استقبال می رفتند. چقدر اسلام را زیبا پذیرفتند و هر اندیشه عدالت خواهانه، آزادی طلب و متعالی در دنیا ظهور و بروز کرده از بهترین محل های جذب، پرورش و صیانت از او ایران و ایرانی ها بودند.

فرهنگ ما یک فرهنگ جهانی ست. فرهنگ دوستی ست. فرهنگ مهربانی ست. فرهنگ کرامت انسانی ست. در هر نقطه ای از جهان عرضه شود مورد استقبال قرار می گیرد. اصلا شما هر کجای دنیا نام ایران را ببرید، اولین واژه ای که به ذهن شنونده می آید، فرهنگ است. اگر به او بگوییم ایران را تعریف کن، چیزی از ایران می دانی؟ بلافاصله مثال های فرهنگی برای ما و شما خواهند زد. این فرهنگ یک سرمایه عظیم برای جامعه بشری است. اصلا جهان را بدون فرهنگ متعالی نمی شود درست اداره کرد. این لازمه و بستر حرکت بشریت و مدیریت جهان است.

ویژگی دوم این است که ما تنها کشوری هستیم که سابقه و تجربه طولانی مدیریت جهان را داریم. این دو ویژگی برای کسانی که می خواهند بر دنیا مسلط باشند و چپاول کنند، بسیار خطرناک است. ما ۷ الی ۸ هزار سال تمدن داریم با شخصیت های بزرگ. یکی از این شخصیت ها که در دامان ملت ایران پرورش پیدا کرد کوروش بزرگ است.

وقتی مادها به انحراف و فساد گراییدند، یک جوان پاک قیام کرد برای اصلاح امور. او ایستاد و نظر ملت را حاکم کرد. او به دنبال عدالت، آزادی، صلح و امنیت برای همه بود. ده ها ملت زیر پرچم ایران آن زمان در صلح و صفا و برادری زندگی می کردند.

۲۵۰۰ سال قبل که بشر هنوز مراحل تمدنی و فرهنگی را به اندازه امروز طی نکرده بود و امکانات و شرایط هم فراهم نبود، خوی استبدادی و استکباری در بسیاری از حاکمان حتی روسای قبایل محلی موج می زد، یک فرمانروای بزرگ که بخش عظیمی از جهان را تحت مدیریت خودش داشت در اوج قدرت فرمان صادر می کند. این فرمان یک افتخار است برای همه بشریت.

او می گوید آزادی برای همه، آزادی اندیشه برای همه، برده داری ممنوع. ۲۵۰۰ سال قبل برده داری را لغو کرده، در سرزمین بزرگ ایران. هیچ کس حق استثمار و بیگاری ندارد، کسی حق ندارد بدون اجازه وارد خانه کسی بشود، کسی حق خونریزی ندارد، حق تحکم و برتری جویی ندارد.

او می رود قومی را که آن زمان تنها قوم موحد و پیرو یکی از پیامبران اولوالعزم در آن زمان بودند و تحت سیطره یک حاکم فاسد بودند را با تدبیر و اندیشه و مدیریت خود نجات می دهد آن هم بدون خونریزی و همه را آزاد می کند و به همگان آزادی اندیشه و آزادی زندگی و نوع شغل می دهد و این افتخار همه بشریت است. البته ملت ایران در دامان پر مهر خود از این گوهرهای ناب فراوان دارد. قبل از اسلام و بعد از اسلام تا به امروز.

اما بالاخره کوروش یک شخصیت جهانی ست. بسیاری از علمای ما معتقدند که او ذوالقرنین است. بسیاری معتقدند که او پیغمبر است. اما من این ها را نمی گویم، من می گویم او یک انسان بزرگ است که از انسانیت خود خوب استفاده کرد. انسانیت خود را خوب شناخت و این انسانیت و توانی را که خدا در اختیارش قرار داده بود در خدمت به جامعه بشری به کار گرفت. او کسی بود که در طول تاریخ یک نمونه مدیریت متعالی را به نمایش گذاشت.

دولت نهم و دهم قدر فرهنگ و شخصیت های ایران زمین را خوب دانستند. ما تقریبا برای قریب به اتفاق شخصیت های برجسته تاریخی بزرگداشت گذاشتیم و تجلیل کردیم البته در حد توانمان. یکی از آن ها آوردن منشور کوروش به ایران بود. منشور کوروش یک اثر تاریخی است که متاسفانه در اختیار دیگران است. با رایزنی ها و تلاش های فراوان آن را آوردیم و مردم آن را از نزدیک دیدند.

این توانایی و استعداد امروز هم در ایران هست و من مطمئن هستم که ملت ایران هم چنان در خدمت به آزادی، عدالت، کرامت، توحید، صلح و امنیت و سعادت جامعه بشری خواهد بود و خوش خواهد درخشید.

یاد کوروش و همه کسانی که در راه سعادت بشر تلاش کردند را گرامی می داریم.