بخش عمرانی وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهم ترین بخش این وزارتخانه در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین و به منظور تامین فضای آموزشی اقدامات در خور توجهی انجام داده به گونه ای که سرانه فضای آموزشی از ابتدای دولت نهم از ۹۰ مترمربع به ۱۵۰ مترمربع تا پایان سال ۹۱ رسیده است.

در طی دولت های نهم و دهم، ۲۰ میلیون مترمربع فضای آموزشی در استان های کشور احداث شد یعنی از مجموع ۶۰ میلیون متر مربع فضای آموزشی کشور، یک سوم آن (۲۰ میلیون متر مربع) طی هفت سال و نیم گذشته احداث شده است.
براساس این گزارش، از ابتدای دولت نهم تا پایان سال ۹۱، هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یافت.
در راستای ارتقای سطح آموزشی دانش آموزان روستایی، سازمان نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس کشور همزمان چهار هزار و ۶۰۰پروژه عمرانی و روستایی را به بهره برداری رساند.
مرتضی رئیسی معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این رابطه گفت: از ابتدای دولت نهم تا پایان سال ۹۱ روزانه بیش از ۵۰ کلاس درس ایمن یا مقام سازی شده است. همچنین در همین مدت هفت هزار و ۳۰۰ متر مربع فضای آموزشی جدید جایگزین یا احداث شده است.
رئیسی اضافه کرد: دولت نهم و دهم به دلیل روحیه عدالت محوری خود و توجه به گسترش امکانات آموزش در سطح کشور و برخورداری یکسان دانش آموزان در اقصی نقاط کشور، رکورد خوبی در زمینه ساخت فضای آموزشی را در تاریخ آموزش و پرورش کشور به نام خود ثبت کرد.
به گفته وی همچنین در دولت نهم و دهم با کاهش مدارس دو نوبته مواجه بودیم.
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش همچنین در مورد ساخت مدرسه در پروژه های مسکن مهر گفت: دو هزار و ۸۰۰ کلاس درس طی دو سال گذشته در طرح های مسکن مهر احداث شده وهم اکنون به همین میزان کلاس نیز در دست اجرا است.
رئیسی افزود: باید تدابیری در زمینه ساخت مدرسه در طرح های مسکن مهر اندیشیده شود تا در آینده با بهره برداری از آنها دچار مشکل نشویم.
وی با بیان اینکه برای ساخت فضای آموزشی مسکن مهر فقط از اعتبارات استانی استفاده می شود، اظهار داشت: برای ساخت مدرسه در طرح های مسکن مهر منبع اعتباری دیگری وجود ندارد.
رئیسی با اشاره به رشد ۶۰ درصدی اعتبارات ملی و استانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: اعتبارات مصوب ملی و استانی از ۱۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال در سال ۸۸ به ۱۸ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال در سال ۹۰ افزایش یافت.
رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: سرانه تجهیزات دانش آموزی نیز از ۸۲ هزار و ۶۷ ریال در سال ۸۷ به ۱۲۶ هزار و ۶۲۶ ریال در سال ۹۰ افزایش یافته است.
وی گفت: همچنین سرانه فضاهای آموزشی از ۷۹/۳ مترمربع در سال ۸۷ به ۹۶/۴ مترمربع در سال ۹۰ افزایش یافت.
رئیسی با اشاره به سایر اقدامات سازمان نوسازی مدارس کشور افزود: اکنون ۴۳ هزار کلاس درس برای اجرای نظام جدید آموزش و پرورش آماده شده و ردیف های اعتباری برای ساخت و تجهیز مدارس خارج از کشور نیز اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای فعالیت دولت نهم ۴۰ میلیون مترمربع و از ابتدای دولت نهم تا دهه فجر ۹۱، ۲۰ میلیون مترمربع فضای آموزشی جدید، جایگزین و مقاوم سازی شده است.
رئیسی ادامه داد: از این ۲۰ میلیون متر مربع فضای آموزشی، ۲۸ هزار و ۵۰۰ پروژه در قالب ۱۳۸ هزار کلاس به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه در هیچ دوره ای از تاریخ آموزش و پرورش کشور به این میزان به تامین فضای آموزشی استاندارد با تجهیزات متناسب با شرایط امروز دانش آموزان توجه نشده است، افزود: از ابتدای دولت نهم و دهم تا پایان سال ۹۱، هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یافت.
رئیسی با بیان اینکه تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان از این میزان صرف تعمیرات و ۵۰۰ میلیارد تومان صرف تجهیز مدارس شده است، گفت: علاوه بر این، افزایش تعهد خیرین مدرسه ساز منجر به این شد که از مهرماه سال ۱۳۸۴تاکنون روزانه ۱۰ پروژه ( هرکدام پنج کلاس درس) با زیربنای هفت هزار و ۳۰۰ مترمربع در کشور به بهره برداری برسد.
وی تاکید کرد: با اختصاص این بودجه، بسیاری از مدارس فرسوده و خطرآفرین در سطح کشور، به خصوص در مناطق محروم کشور جمع آوری شد.
معاون عمرانی وزیر آموزش وپرورش افزود: بخش زیادی از این پروژه ها در راستای ایمن سازی فضاهای آموزشی کشور و افزایش ضریب ایمنی مدارس اجرا شده است.
رئیسی افزود: سرانه فضای آموزشی طی دولت های نهم و دهم از ۹۰ متر مربع به ۱۵۰ متر مربع افزایش یافت.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: در دولت نهم و دهم فضای آموزشی و مکمل آموزش از جمله کتابخانه، نمازخانه و سالن ورزش با افزایش مواجه بوده و به تبع آن سرانه کلاس درس نیز افزایش یافت در حالی که در هیچ دوره ای از تاریخ آموزش و پرورش با این رشد مواجه نبودیم.
وی با بیان اینکه توجه دولت به تامین فضای آموزشی منجر به توجه بیشتر خیرین مدرسه ساز به ساخت و ساز مدرسه شد، گفت: از ابتدای دولت نهم تا پایان سال ۹۱ به طور متوسط هر روز ۱۰ پروژه آموزشی در کشور به بهره برداری رسیده است.
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش گفت:اجرای پروژه های مسکن مهر در شهرهای جدید و شروع ساخت تعداد زیادی مسکن در نقاط مختلف کشور، تحول بزرگی در دولت های نهم و دهم است که در این راستا تامین زیرساخت ها از جمله فضای آموزشی و مدرسه از کارهای اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: طی جلسات مختلف با مسوولان وزارت راه و شهرسازی این موضوع مطرح شد که در صورت استقرار مردم در واحدهای مسکن مهر مطابق استاندارد، نیازمند به ساخت ۲۸ هزار کلاس درس هستیم.
رئیسی درباره تعداد مدارس ساخته شده در پروژه های مسکن مهر از سوی سازمان نوسازی مدارس کشور، گفت: تاکنون دو هزار و ۸۰۰ کلاس درس طی یک تا دو سال گذشته ساخته شده و دو هزار و ۳۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ مدرسه دیگر نیز در دست اجرا است.