گشایش ۲۶۵ نگارخانه جدید، برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران و رشد ۱۶ درصدی هنرجویان هنرستان های هنری را می توان از دستاوردهای عرصه تجسمی در دولت دهم برشمرد.

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مجری برنامه های عرصه هنری و تجسمی دولت دهم، به رغم برخی فرودها، دستاوردهای کم نظیری داشته است، که برگزاری نمایشگاه های تجسمی در سراسر کشور، تصویب قانون خرید آثار هنری، حمایت از اعزام هنرمندان برای حضور در نمایشگاه های بین المللی(دوسالانه ونیز و هنرآسیا)، برگزاری اولین و دومین جشنواره تجلی بصیرت، برگزاری جشنواره مد و لباس فجر به منظور ساماندهی پوشاک جامعه و صدور مجوز تاسیس آموزشگاه های هنری و نگارخانه ها از جمله آنها است.

** گشایش ۲۶۵ نگارخانه جدید در دولت دهم
یکی از بخش هایی که معاونت امور هنری طی چهار سال گذشته در آن رشد قابل توجهی داشته، مربوط به فعالیت نگارخانه هاست.
تاسیس بیش از ۲۶۵ نگارخانه جدید طی چهار سال اخیر(۸۸ تا یک ماه نخست سال ۹۲) از جمله مهمترین دستاوردهای این معاونت است که این آمار نشان دهنده رشد ۱۷۹ درصدی تعداد نگارخانه ها در سراسر کشور و افزایش ۶۴ درصدی گالری ها در تهران است.
علاوه بر این، تعداد بازدیدکنندگان این مراکز هنری طی این چهار سال، شاهد افزایش ۲۰ درصدی بوده است.

** برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران
یکی از برنامه های مهم این معاونت در دو سال گذشته، برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران بود.
این هفته های فرهنگی با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی و معرفی میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و ظرفیت های فرهنگی و هنری درون استانی و رشد و اعتلای آنها از سوی معاونت امور هنری برگزار شدند.
این برنامه با برگزاری نخستین هفته فرهنگی مربوط به استان سمنان در اردیبهشت سال ۹۰ کلید خورد و تا دی سال ۹۱، ۱۵هفته فرهنگی استان ها در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
دستاوردهای فرهنگی و هنری استان های مختلفی چون یزد، لرستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، همدان، کرمانشاه و مازندران در قالب برگزاری این برنامه ها به نمایش عموم درآمد.
برگزاری برنامه موسیقی محلی، پخت غذا و شیرینی بومی، اجرای نمایش و خلق آثار هنری همزمان با برگزاری این هفته های فرهنگی باعث می شد که علاقه مندان بسیاری برای مشاهده این برنامه های به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.
ضمن اینکه از چهره های شاخص فرهنگی، ادبی و هنری این شهرها نیز تقدیر شد.

** رشد ۱۶ درصدی هنرجویان هنرستان های هنری
براساس راهبردهای مطرح شده در اصول سیاست های کلی فرهنگی کشور، ایجاد و تقویت ارتباط مناسب میان بخش های فرهنگی، هنری و آموزشی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص به منظور فراهم کردن زمینه مناسب برای پرورش استعدادهای جوان و خلاق از جمله مهمترین محورهای کاری این معاونت در وزارت ارشاد است که در دولت دهم از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.
در سال ۸۸ تعداد هنرجویان هنرستان های هنری دو هزار و ۴۶۵ نفر بود، که در سال ۹۱ این عدد به رقم دو هزار و ۸۷۹ نفر رسید که نشان دهنده رشد ۱۶درصدی است.
همچنین براساس آمارهای اعلام شده، تعداد هنرجویان آموزشگاه های آزاد نیز به تفکیک در سال ۸۸، ۴۱۱ هزار و ۴۴۰ نفر، در سال ۸۹، ۴۳۳ هزار و ۱۹۶ و سال ۹۰، ۴۱۸ هزار و ۳۹۶ رسید و در نهایت آمارها نشان می دهد که هنرجویان هنرستان های هنر در سال ۹۱ به رقم ۴۲۳ هزار و ۴۲۸ رسیده است.
این آمارها نشان می دهد که تعداد هنرجویان استفاده کننده از آموزش های آموزشگاه های آزاد در سال ۹۱ به نسبت ۸۸، رشد سه درصدی داشته است.

** رشد شش درصدی برگزاری جشنواره های هنری
معاونت امور هنری باید فعالیت های خود را براساس هدایت، رشد و توسعه فعالیت های هنری در سطح جامعه تعریف کند، از این رو برگزاری جشنواره ها و رویدادهای هنری یکی از مهمترین بخش های فعالیت های این معاونت است.
می توان به برگزاری چندین دوره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، دوسالانه جهانی پوستر تهران، دوسالانه بین المللی کاریکاتور ایران، برگزاری نمایشگاه آثار هنری با عنوان پیشگامان هنرنوگرای ایران از استاد جوادی پور و اسفندیاری، نمایشگاه بزرگ آثار هنری، آرت اکسپو و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.
هدف از برگزاری این رقابت های هنری، ایجاد بستر شکوفایی استعدادها، تربیت هنرجویان، توسعه فعالیت های هنری و ایجاد انگیزه برای ارتقا فعالیت هنرمندان عنوان شده است.
جدول آماری منتشر شده این بخش نشان می دهد که از سال ۸۸ تا پایان سال ۹۱، برگزاری جشنوارها و رقابت های هنری منطقه ای و سراسری در اقصی نقاط کشور شاهد رشد شش درصدی بوده است.
براساس این آمار، در سال ۸۸، ۴۶ جشنواره، سال ۸۹، ۶۰ رویداد هنری و سال ۹۰ در رقمی بسیار رشد یافته این برنامه ها به عدد ۲۳۷ رسید.
اما این نمودار عدد جشنواره های هنری در سال ۹۱ را شش نشان می دهد که نشان دهنده افت بسیار محسوسی در مقایسه با سال قبل و حتی سه سال ماقبل آن است.
دوسالانه کاریکاتور تهران نیز بعد از کش و قوس های فراوان و اعلام زمان های مختلف برای آن در سال ۹۱ برگزار نشد و در نهایت به اردیبهشت سال ۹۲ موکول شد.
دومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان نیز که قرار بود مهر سال ۹۱ برگزار شود، با تاخیرهای بسیاری روبرو شد و در نهایت در آخرین روزهای اسفند به جای اصفهان در تهران برگزار شد.
از این رو سال ۹۱ با کمترین تعداد برگزاری جشنواره ها به پایان رسید.

** اولین ها
در میان رویدادهایی که برای نخستین بار در معاونت امور هنری ارشاد دولت دهم برگزار شد می توان به یادواره «جلوه جمال» اشاره کرد.
این یادواره که به نکوداشت شهدای عرصه هنر اختصاص داشت، با هدف معرفی هنری دینی و تقدیر از هنرمندان متعهد که با شهادت خود مهر تاییدی بر تعهد و ماندگاری هنر زدند، برگزار شد.
شناسایی و معرفی یکهزار و ۱۰۰ شهید عرصه هنر و انتشار دو هزار جلد کتاب و مقاله از اساتید دانشگاه در باب هنر و شهدا از جمله برنامه هایی بود که در راستای برگزاری این یادواره انجام شد.
در این مراسم که ششم دی سال ۹۱ در تالار وحدت تهران برپا شد، از ۱۰ هنرمند پیشکسوت در عرصه دفاع مقدس نیز تقدیر به عمل آمد.
برپایی نمایشگاهی از آثار فعالان این عرصه و رونمایی از تمبر و کتابی حاوی مقالاتی در این زمینه و تهیه بانک جامع اطلاعاتی از هنرمندان شهید از جمله ثمرات این یادواره بود.