فناوری نانو یکی از علوم نوظهور است که تمام دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

تعداد مقالات منتشر شده در این حوزه هر سال حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. همکاری بین‌اللملی نقش مهمی در توسعه این فناوری ایفا می‌کند و محققان در قالب این همکاری‌ها می‌توانند از امکانات و تجهیزات یکدیگر استفاده کنند.
در واقع همکاری بین‌المللی، راهبردی برای تسهیل شرایط جهت رسیدن به اهداف علمی است. به همین دلیل، همکاری بین‌المللی شاخصی برای ارزیابی وضعیت مشارکت کشورها در تولید علم نانو به حساب می‌آید.
***تولید مقالات معتبر علمی در حوزه نانو
ایران در یک دهه اخیر در زمینه تولید مقالات معتبر علمی (ISI) در حوزه نانو رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
عماد احمدوند دبیر کارگروه ترویج ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت: ایران در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به ترتیب با تولید ۳۰ و ۵۶ مقاله ISI در حوزه نانو رتبه های ۵۰ و ۴۴ جهان را به دست آورد.
در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نیز با تولید به ترتیب ۱۲۹ و ۲۸۷ مقاله به جایگاه ۳۵ و ۲۹ جهان صعود یافت و در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ با انتشار ۴۸۰ و ۸۳۱ مقاله به ترتیب رتبه های ۲۳ و ۲۰جهان را از آن خود کرد.
احمدوند خاطر نشان کرد: تعداد مقالات ISI منتشر شده ایران در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به ترتیب هزار و ۴۱۱ و دو هزار و ۱۵ مقاله بود که با انتشار این تعداد مقالات ایران به ترتیب به رتبه های ۱۵ و ۱۴ جهان صعود کرد.
به گفته وی، در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ایران با تولید به ترتیب سه هزار و ۱۱ و سه هزار و ۶۵۰ مقاله ISI در حوزه نانو در رتبه های ۱۱ و هشت جهان قرار گرفت.
دبیر کارگروه ترویج ستاد ویژه توسعه فناوری نانو افزود: همچنین ایران در سال ۲۰۱۳ که چند ماهی از آغاز آن می گذرد با انتشار یک هزار و ۵۰۸ مقاله معتبر علمی در حوزه نانو همچنان در رتبه هشتم جهان قرار دارد.
به این ترتیب ایران در زمینه انتشار مقالات ISI در زمینه نانو در جهان به ترتیب بعد از کشورهای چین، آمریکا، هند، آلمان، کره جنوبی، ژاپن و فرانسه قرار دارد.
*** ثبت اختراع (پتنت)
در حوزه ثبت اختراع نیز ایران در سال های اخیر به پیشرفت های مهمی نایل شده است.
مالک سعیدی کارشناس واحد مالکیت فکری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا دراین زمینه گفت: تعداد ثبت اختراع منتشر شده
محققان ایرانی در حوزه فناوری نانو در ادارات ثبت اختراع آمریکا و اروپا در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به ترتیب ۸ و ۱۸ مورد و در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب ۲۲ و ۲۶ مورد بوده است.
سعیدی افزود: تعداد ثبت اختراعات منتشر شده محققان ایرانی در حوزه فناوری نانو در ادارات ثبت اختراع آمریکا و اروپا تا روز ۲۶ مه ۲۰۱۳ ، چهار مورد بوده است.
وی افزود: از سوی دیگر تعداد ثبت اختراعات گرنت شده (ثبت نهایی) محققان ایرانی در حوزه فناوری نانو در ادارات ثبت اختراع آمریکا و اروپا در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ یک مورد، در سال ۲۰۱۱ شش مورد و در سال ۲۰۱۲ یازده مورد بوده است.
سعیدی خاطر نشان کرد: تعداد ثبت اختراعات گرنت شده (ثبت نهایی) محققان ایرانی در حوزه فناوری نانو در ادارات ثبت اختراع آمریکا و اروپا تا پایان ۲۶ مه ۲۰۱۳ هفت مورد بوده است.

*** تعداد اعضای هیات علمی فعال در حوزه فناوری نانو
در زمینه توسعه منابع انسانی متخصص در فناوری نانو نیز پیشرفت های خوبی داشته ایم. علاوه بر تحقیقات افقی که در آن محققان ایرانی پیرو کنجکاوی تحقیق می کنند، یک اولویت ملی تعریف شده است که با توجه به پتانسیل ها، ظرفیت ها، مشکلات و نیازهای کشور باید تحقیقات انجام شود.
بر اساس آمار وبگاه بانک اطلاعات شاخص‌های فناوری نانو، تعداد اعضای هیات علمی فعال در حوزه فناوری نانو در سال های ۱۳۸۴، ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ به ترتیب ۵۹۱، ۸۴۰ و هزار و ۱۷۵ نفر بوده است.
تعداد این افراد در سال های ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به ترتیب هزار و ۵۳۱، هزار و ۹۹۴ و دو هزار ۵۱۰ نفر بوده است.
و بالاخره در سال های ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ تعداد اعضای هیات علمی فعال در حوزه فناوری نانو به ترتیب دو هزار و ۷۸۹، دو هزار و ۶۱۳ و دو هزار و ۳۵۵ نفر بوده است.