کامل شدن چرخه سوخت هسته ای، آغاز تولید صنعتی سوخت هسته ای و کشف منابع جدید اورانیوم در کشور از جمله دستاوردهای هسته ای غرور آفرینی است که در طول سالهای گذشته با حمایت ها و ایستادگی رهبر معظم انقلاب اسلامی و شخص رییس جمهوری و پایداری ملت بزرگ ایران به دست آمده است.

از سال ۱۳۸۴ صنعت هسته ای کشور با حمایت و پشتیبانی دولت خدمتگزار نهم به ثمر نشست بطوریکه امروز پیشرفت کشور در این علم نوین به اندازه ای است که بسیاری از قدرت های بزرگ در شوک باور این پیشرفت ها بسر می برند.
مردم ایران در طول دولت نهم بارها «خبرهای خوش هسته ای» را از رییس جمهوری اسلامی ایران شنیده بودند و گویا هر روز توقع و انتظار آنها درباره این خبرهای خوش بیشتر می شد که البته با پایداری و استقامت دولت در برابر زیاده خواهی های قدرت های زورگو، به این توقع و مطالبه مردمی پاسخ داده شد.
رییس جمهوری در سال ۱۳۸۵ و در حالی که کمتر از یک سال از آغاز فعالیت دولت نهم می گذشت، روز بیستم فروردین را به عنوان «روز ملی فن آوری هسته ای» نامگذاری کرد.
از ابتدای دولت نهم، تعلیق فعالیت های غنی سازی و تمامی امور مربوط به فن آوری هسته ای که در دولت هشتم بنا گذاشته شده بود، شکسته شد و از آن روز تاکنون دستاوردهای بی نظیری مانند غنی سازی ۲۰ درصدی و تولید صفحات سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران حاصل شده که به جرات می توان گفت در طول تاریخ ایران بی نظیر بوده است.
در طول دولت نهم و سپس دولت دهم، گام های موثر و بلندی برای تکمیل و راه اندازی نیروگاه هزار مگاواتی آب سبک بوشهر برداشته شد.
طی چهار سال دولت نهم، دستاوردهای بزرگ و مهمی در زمینه فعالیت های صلح آمیز کشورمان حاصل شد که در ذیل مروری بر دستاوردهای هسته ای از سال ۸۵ خواهیم داشت:

*** سال ۱۳۸۵
رییس جمهوری روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۸۵ و در جوار بارگاه امام هشتم در نخستین مراسم روز ملی فن آوری هسته ای از « کامل شدن چرخه تولید سوخت هسته ای در مقیاس آزمایشگاهی و تولید اورانیوم با غنای مورد نیاز برای نیروگاه های هسته ای کشور » در روز ۲۰ فروردین همان سال به دست متخصصان جوان کشور خبر داد.
احمدی نژاد در این مراسم تاکید کرد: این دستاورد بزرگ تاریخی حاصل رنج، مجاهدت، مقاومت و پایداری ملت بزرگ ایران است و این شروعی بر پیشرفت ها و موفقیت های بزرگ تر و بزرگ تر است. ملت ما به ویژه جوانان در سایه اتکا به خدا، خودباوری و اراده خود توانستند به این فناوری بسیار مهم و ارزشمند دسترسی پیدا کنند که در این لحظه تاریخی یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهیدان را گرامی می داریم و به ارواح همه آنان درود می فرستیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: ما بارها اعلام کرده ایم و باز هم اعلام می کنم که مجموعه فعالیت های هسته ای ما در تمام مراحل تحت قوانین و نظارت کامل و کم سابقه آژانس انرژی اتمی بوده است و امروز هم علاقه مندیم همچنان تحت نظر آژانس، فعالیت های خود را ادامه بدهیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: آنچه به دست آمده است و در آینده به دست خواهد آمد، در چارچوب حقوق مسلم ملت ایران و منطبق با قوانین شناخته شده از جمله حقوق ملت ما در آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) است. ما بر اساس مقررات بین المللی و حقوق حقه خود، مسیر خود را تا تولید صنعتی سوخت برای نیروگاههای خودمان ادامه خواهیم داد.

*** سال ۱۳۸۶
رییس جمهوری روز ملی فن آوری هسته ای را در سال ۸۶ در سایت غنی سازی نطنز به همراه رییس سازمان انرژی اتمی و کارکنان این سازمان جشن گرفت.
احمدی نژاد در این مراسم گفت: در سال گذشته در فروردین ماه و در جوار آستان قدس رضوی، دستاورد بزرگ اساتید و دانشمندان جوان کشورمان را در دستیابی به فن آوری چرخه تولید سوخت هسته ای به استحضار ملت عزیز رساندم و اعلام کردم ایران در ردیف کشورهای صاحب این فن آوری قرار گرفته است.
به گفته وی، اعلام این خبر موجی از نشاط، خودباوری و خوداتکایی را در سراسر کشور ایجاد کرد و ملت هوشمند ایران آن را به عنوان دستآورد جوانان خود ارج نهاد و با قدر شناسی، مصمم تر از گذشته به پاسداری از آن به عنوان حق مسلم خویش همت گماشت و تقریبا در همه مجامع کوچک و بزرگ با شعار مقدس «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» مسوولان، دانشمندان و جوانان دست اندرکار را به استقامت و ادامه راه ترغیب کرد.
رییس جمهوری تاکید کرد: دستیابی به این فن آوری نماد توانمندی، استعداد و در واقع مقدمه ای بر گام های بلند تر و گسترده تر در علم و فن آوری است. در سال گذشته شاهد بودیم که ملت عزیز ایران گامهای بلندی در زمینه های گوناگون صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و پزشکی برداشت و همچنان با توکل بر خداوند متعال و با تکیه بر استعداد ها و خلاقیتهای خود رو به جلو حرکت می کند.

*** سال ۱۳۸۷
رییس شورایعالی امنیت ملی کشور بیستم فروردین ماه ۱۳۸۷ بار دیگر از تاسیسات غنی سازی نطنز بازدید کرد و خبر از «آغاز به کار نصب ۶ هزار سانتریفیوژ جدید» در این سایت داد؛ خبر خوشی که شاید در سال های قبل از دولت نهم برای هیچ کس در ایران قابل باور نبود.
نصب این میزان از دستگاه های سانتریفیوژ برای اولین بار بود که در کشور انجام می شد و اعلام این خبر بازتاب های وسیع و گسترده ای در رسانه های خبری جهان داشت.
احمدی نژاد در حاشیه بازدید از تاسیسات هسته ای نطنز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه پیشرفت ها و دستاوردهای فنی و فناوری هسته ای ایران خیره کننده است، اظهار داشت: رمز پیروزی ملت ایران توکل به خدا، همدلی و پیروی از خط ولایت فقیه است.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه روز ملی فناوری هسته ای، روز مردم و ثمره پیگیری آرمانهای بزرگ انقلاب است، گفت: امروز ایران با دستاوردهای صلح آمیز هسته ای خود در جایگاه بسیار شایسته ای قرار دارد که روز به روز در حال ارتقا است.

*** سال ۱۳۸۸
درحالی که بیستم فروردین ماه ۱۳۸۸، دولت نهم در آخرین روزهای خود به سر می برد و تا زمان انتخابات ریاست جمهوری فرصت زیادی باقی نمانده بود، رییس جمهوری در مرکز «یو. سی .اف » اصفهان از نخستین سوخت هسته ای تولید شده توسط دانشمندان و متخصصان کشور رونمایی کرد.
این دستاورد، برگ زرین دیگری از کارنامه درخشان فعالیت های دانشمندان هسته ای کشورمان بود که در دولت نهم به ثبت رسید.
رییس جمهوری در این مراسم با بیان اینکه خودباوری و اعتماد به نفس حاصل شده در مراحل تولید سوخت هسته ای مهمترین و بزرگترین پیروزی برای ملت ایران است، تاکید کرد: یکی از مراحل تولید انرژی هسته ای، شکل دهی و آماده کردن سوخت برای قرار گرفتن در رآکتورها است که از بخش های متنوع و حساس برخوردار است.
وی مجموعه غلاف سوخت را دارای مشخصات فنی بالا معرفی و خاطر نشان کرد: با تکمیل این حلقه، مجموعه تولید سوخت هسته ای در کشور کامل شده است.
رییس شورایعالی امنیت ملی افزود: امروز استخراج، فرآوری و غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته ای و بسته بندی برای استفاده در رآکتورها به طور کامل با اتکا به توانمندی های دانشمندان ایران اسلامی تولید می شود.