برپایی بیش از ۱۳۰ نمایشگاه کتاب استانی ، افزوده شدن ۳۷۶ انتشاراتی جدید به واحدهای نشر سراسر کشور، انتشار بیش از ۱۷۵ میلیون و ۷۹۰ هزار نسخه کتاب دینی از دستاوردهای حوزه فرهنگ در دولت های نهم و دهم است.

براساس آمار و اسناد مکتوب ارایه شده ،عملکرد در حوزه فرهنگی به ویژه چاپ و نشر نشانگر رشد و پویایی حوزه فرهنگی در سالهای اخیر و در دولت های نهم و دهم بوده است.
افزایش سرانه مطالعه، ارتقا شاخص های کتاب و کتابخوانی، صدور بیمه برای اهالی قلم و هنر، افزایش صدور مجوز، افزوده شدن ۳۷۶ انتشاراتی جدید به واحدهای نشر سراسر کشور و انتشار بیش از ۱۷۵ میلیون و ۷۹۰ هزار نسخه کتاب دینی از جمله این اقدامات است.
پس از انقلاب تا پایان سال ۹۰ حدود ۷۵۶ هزار عنوان کتاب در جمهوری اسلامی به زیور طبع آراسته شده است که از این تعداد ۴۱۵ هزار عنوان متعلق به دولت نهم و دهم است، از سال ۵۸ تا ۸۴، ۳۴۰ هزار عنوان کتاب چاپ شده است که طی ۸ سال ریاست جمهوری آقای محمود احمدی ‌نژاد شاهد انتشار ۴۱۵ هزار عنوان کتاب هستیم به جرات می توان گفت در این دولت بیش از سایر دولت‌ها کتاب منتشر شده است.
همچنین صدور بیش از ۱۱۱ مجوز برای برگزاری جشنواره ها، همایش ها، مراسم ها و مجامع فرهنگی، اهدای ۳۴ هزار و ۹۷۰ عنوان کتاب در شمارگان ۱۶ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۹۳۵ جلد به کتابخانه های عمومی کشور، صدور یکهزار و ۲۹۲ معرفی نامه برای صندوق حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران از دیگر اقداماتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی چهار سال اخیر انجام داده است.
از دیگر دستاوردهای دولت نهم و دهم در حوزه فرهنگ می توان به توزیع ۸۵۴ میلیارد ریال بن کتاب در راستای ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و حمایت از خوانندگان و اهالی فرهنگ، صاحب‌نظران و فرهیختگان می توان اشاره کرد.
در دهه های ۶۰ و ۷۰ شمارگان کل کتاب‌ها حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه و ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه بوده است که این رقم در سال ۹۱ به ۲۰۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه رسیده که حاکی از رشد شش برابری دارد.

* برگزاری بیش از ۱۳۰ نمایشگاه کتاب در دولت نهم و دهم
یکی از اقدامات دولت در سال های اخیر تمرکز زدایی فعالیت های فرهنگی از پایتخت و سوق دادن آن به استان ها بوده است که برپایی نمایشگاه های کتاب استانی در راستای دسترسی آسان به کتاب از جمله این اقدامات بوده است .
پس از انقلاب اسلامی و در مجموع ۲۳۳ نمایشگاه کتاب استانی در کشور برگزار شد که برپایی ۱۳۱ نمایشگاه در دولت نهم و دهم نشانگر اهتمام این دولت بر بحث تمرکز زدایی است .

* رتبه اول تولید کتاب در منطقه
در سال ۵۷ یک هزار عنوان کتاب در کشور تولید می شد که این رقم در سال ۹۰ به ۶۹ هزار عنوان رسید ، با این‌ آمار ایران در سطح منطقه رتبه اول تولید کتاب را به خود اختصاص داده است .
از ۶۹ هزار عنوان کتاب تولید شده در کشور ، ۹۲ درصد سهم نشر متعلق به سه استان تهران، قم و خراسان رضوی است. بیشترین آثار تولید کتاب در کشور به حوزه دین اختصاص دارد . حوزه کودک و نوجوان نیز رتبه دوم را به خود اختصاص داده است ،از میان ۶۹ هزار عنوان کتاب منتشره در سال ۳۹ هزار جلد چاپ اولی بوده است .

* ساخت یک هزار و ۸۰۰ کتابخانه در دولت های نهم و دهم
در شرایط فعلی دو هزار و ۸۰۰ کتابخانه درسطح کشور فعالیت می کند که از این تعداد یک هزار ۸۰۰ کتابخانه در طول دولت های نهم و دهم ساخته شده که از این تعداد۸۰۰ کتابخانه به صورت مشارکتی بوده است.
فضای کتابخانه به ازای هر یکصد ایرانی را تا سال ۸۴ یک مترمربع بوده که این میزان تا پایان سال ۹۱ به ۲ متر برای هر یکصد نفر رسیده است . تعداد اعضای کتابخانه ها از یک میلون نفر به دو و نیم میلیون نفر رسیده و میزان منابع موجود از ۱۴ میلیون نسخه به بیش از ۳۲ میلون جلد در طی این سالها رسیده است .