شمار زنان ورزشکاری که به رقابت های بین المللی اعزام می شوند، تعداد مقام هایی که کسب کرده اند و رشته هایی که امکان شرکت در آن را چه در عرصه داخلی و چه خارجی داشتند طی هشت سال گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

ورزش زنان ایران در دو دوره دولت های نهم ودهم درتمامی بخش های همگانی، قهرمانی و حرفه ای رشدی غیرقابل انکار داشته و امید به آینده را بیشتر کرده است.
به گفته بسیاری ازکارشناسان کمترین دستاورددولت دهم درحوزه ورزش زنان تخصیص ۴۰ درصد اعتبارات ورزشی فدراسیون ها به حوزه ورزش زنان بوده و همین حمایت مالی و توجه بیشتر به حوزه زنان درهشت سال اخیرموجب شد برای نخستین باردر تاریخ ورزش کشورمان ۱۷ ورزشکار زن در ۹ رشته و ماده ورزشی به بازیهای المپیک و پارالمپیک لندن اعزام شوند.
دراین مدت برای نخستین باردرتاریخ ورزش زنان،یک زن کماندارمعلول ایران مدال طلای پارالمپیک لندن را گرفت و بهترین ورزشکار زن سال ۲۰۱۳ جهان هم شناخته شد. زهرا نعمتی کمانداری بود که این افتخار را برای ورزش زنان ایران کسب کرد.
زنان ورزشکار ایران در بازی های آسیایی و پاراآسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو هم خوش درخشیدند و با کسب مدال های رنگارنگ سطح توقعات را بالا بردند.
کسب مجوز حضور در یازده رشته ورزشی در بازیهای آسیایی و تصاحب ۱۴ مدال طلا ، نقره و برنز، شرکت در دو رشته پاراآسیایی و کسب ۱۴مدال طلا و نقره و برنز در بخش انفرادی و تیمی از دیگر موفقیت های ورزشی زنان در هشت سال گذشته بود.
در کنار کسب مقام های مختلف بین المللی باید به رایزنی فعال و تعامل مسئولان ورزش ایران با مجامع بین المللی وورزشی برای تصویب پوشش اسلامی در رشته های مختلف ونیزطراحی پوشش زنان ورزشکار در۴۳ رشته اشاره کرد.مهمترین نتیجه این تعامل هاتصویب پوشش زنان فوتبالیست و کاراته کا است.
این پوشش به گونه ای طراحی شده که هم منطبق باحدود شرعی وارزشهای اسلامی وهم بااستاندارد و قوانین بین المللی این رشته ها همخوانی داشته باشد.
زنان ایران در هشت سال گذشته در حوزه داوری رشته های مختلف ورزشی هم میدان دار بودند. در این مدت تعداد زیادی از داوران زن ایرانی توانستند در میادین بین المللی خوش بدرخشند که از جمله آنان شیوا یاری و سلطنت نوروزی بودند که در میادین آسیایی و غرب آسیا سوت زدند.
معرفی و انتخاب زنان نمونه ملی از جامعه ورزشی درمیان مدیران وبازیکنان ، برگزاری نمایشگاه دوره ای پوشش اسلامی در سطح استان های کشور، تصویب و ابلاغ بخش نامه الزام به تخفیف ۵۰ درصدی ورودی لیگ های فدراسیون ها دربخش زنان و تامین طرح بررسی آمایش رشته های ورزشی زنان دراستان ها به لحاظ شناسایی شاخص های کمی تاثیرگذار در نحوه فعالیت پایگاه های قهرمانی از دیگر دستاوردهای دولت دهم در این زمینه محسوب می شود.
تامین طرح سراسری بررسی سلامت ورزشکاران زن ، ارایه کارت سلامت با همکاری فدراسیون پزشکی و ورزشی، تامین برنامه های اجرایی فرهنگی چون برگزاری جشنواره زنان ودختران فاطمی، مسابقات جام حورا ویژه کارکنان دولت و بزرگداشت مقام هفتصد زن شهید نیز از جمله برنامه های دولت بود.
تقویت جایگاه مشارکت زنان در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری امور ورزشی درسطوح ملی و فراملی، تامین و تربیت نیروی انسانی متخصص فنی در بخش های ورزشی زنان و طراحی برنامه های آموزشی حفظ وارتقای سطح علمی دانش فنی منطبق با قوانین و استانداردهای روز جزو برنامه هایی بود که دولت دهم در حوزه ورزشی زنان مورد توجه جدی قرار داد.
بررسی قواعد وقوانین بین المللی رشته های ورزشی در انطباق با ارزشهای اسلامی و قوانین شرع ودین مبین اسلام وجمهوری اسلامی ایران، بررسی حقوق جایگاه زنان در ورزش وارایه پیشنهادات در تحکیم و ارتقای مفاد قانونی حمایت از ورزش و ورزشکاران حوزه زنان موضوعاتی بود که در چهار سال گذشته مورد توجه قرار گرفت.