ورود بیش از سه میلیون ۷۰۰ هزار گردشگر به کشور در سال گذشته و رشد قابل توجه آن نسبت به سال های قبل را می توان از دستاوردهای قابل تامل دولت دانست که سبب تبدیل ایران به یک مقصد ارزان قیمت گردشگری حاصل شد.

سال ۱۳۹۱ با وجود تبلیغات منفی رسانه های خارجی و فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان، در مجموع سه میلیون ۷۲۹ هزار گردشگری عازم ایران شدند که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۲ درصد رشد داشت.
تنوع انگیزه های سفر میان این گردشگران نیز قابل توجه است زیرا در حالی که در گذشته بسیاری از گردشگران با هدف بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی راهی ایران می شدند، اینک گردشگران زیارتی و سلامت نیز به ترکیب گردشگران ورودی اضافه شده اند.
البته نمی توان تاثیر تبدیل ایران به یک مقصد ارزان قیمت سفر برای گردشگران خارجی را در رشد گردشگران ورودی بی تاثیر دانست؛ پدیده ای که به خاطر کاهش ارزش ریال در برابر دلار رخ داد و علاوه بر افزایش گردشگران ورود، از حجم سفرهای خارجی هموطنان نیز کاست.
هدف گذاری ایران در جذب گردشگران مسلمان و بویژه شیعیان نیز تاثیر خود را بر ترکیب ملیت گردشگرانی که به ایران وارد می شوند، گذاشت و اگر در گذشته فعالان صنعت گردشگری به دنبال سرمایه گذاری برای جذب گردشگرانی از اروپا و آمریکای شمالی بودند، اکنون ترکیب این گردشگران به نفع کشورهای مسلمان تغییر کرده است.
بر اساس آماری که اداره مهاجرت نیروی انتظامی به معاونت گردشگری کشور ارایه کرده است، هندوستان، آذربایجان، عراق، افغانستان، پاکستان، امارات و کویت از مهمترین کشورهایی هستند که گردشگر به ایران می فرستند که در این میان سهم عراق و آذربایجان به عنوان دو کشور شیعه قابل توجه است.
توجه به صنعت گردشگری و درآمدزایی از آن، یکی از محورهای مورد نظر سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور است؛ این سند بالادستی جذب سالانه ۲۰ میلیون گردشگر را هدف قرار داده که باید دولت ها برای تحقق آن تلاش کنند.
هرچند ورود ۳ میلیون و ۷۲۹ هزار گردشگر با هدف تعیین شده در سند چشم انداز فاصله بسیاری دارد اما نمی توان از افزایش بیش از سه برابری آن در فاصله ساله های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ گذشت.
بر اساس آمار اعلام شده تعداد گردشگران ورودی به کشور در سال ۱۳۸۴ بیش از یک میلیون و ۱۶۲ هزار نفر بود.
این روند افزایش در شرایطی محقق شده است که هجمه های رسانه ای و سیاه نمایی های سیاسی از سوی قدرت های استکباری علیه ملت ایران در این سال ها اوج گرفت و آنها تلاش کردند تا ایران را به عنوان یک کشور ناامن و یک مقصد نامطمئن سفر در افکار عمومی جهان جا بیندازند.
روند افزایشی ورود گردشگر به کشور در سال جاری نیز ادامه یافته است و به گفته
«منوچهر جهانیان» معاون گردشگری کشور به رغم تبلیغات و جوسازی های منفی علیه جمهوری اسلامی ایران، تنها در فروردین ماه امسال ۳۴۷ هزار و ۷۴۵ گردشگر خارجی وارد کشور شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷/۳۱ درصد رشد داشت.
در اردیبهشت امسال هم ۳۸۸ هزار و ۴۸۰ گردشگر خارجی وارد کشور شدند که نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته رشد ۲۴ درصدی نشان می دهد.
رشد گردشگر ورودی به کشور بویژه در ماه های اخیر در حالی صورت می گیرد که گرانی تورهای خارجی نیز سبب شده تا حجم مسافران خروجی ایران در ماههای فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب ۴/۵ درصد و ۲ درصد کاهش یابد.
با وجود این موفقیت ها، هدف اصلی رسیدن به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور در سال ۱۴۰۴ است؛ هدفی که در صورت تحقق آن سالانه ۵۰ میلیارد دلار درآمد نصیب کشورمان می شود و ۱۰ میلیون فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم برای جوانان این مرز و بوم فراهم می کند.
این هدف گذاری، وظیفه دولت های آینده را برای تسریع در تحقق آن سنگین تر می کند و انتظار می روند این روند افزایشی با سرعت بیشتر و برنامه ریزی بهتر در سال های آینده تداوم یابد.