کسب پیروزی های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی، جلوه تازه ای از موفقیت های پرشماراین رشته ورزشی بود، اما والیبال ایران در سال های اخیر به خصوص در دوران دولت های نهم و دهم افتخارات دیگری هم کسب کرده است.

حضور تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی آرزویی بود که پس ازسال ها تلاش سرانجام محقق شد تا بازیکنان ایرانی نیز در میان ستارگان تیم های برتر و پرقدرت جهان به میدان بروند.
نمایش قابل قبول شاگردان خولیو ولاسکو درچهار مسابقه ای که مقابل روسیه قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن وصربستان قهرمان اروپا ارائه دادند نشان داد که حالا والیبال ایران در رده بزرگسالان هم به یکی از تیم های مطرح جهان تبدیل شده است.
موفقیت های والیبال ایران ازسال ها پیش با درخشش درمسابقات قهرمانی آسیا دررده های نوجوانان و جوانان آغاز شد و چند سال طول کشید تا برنامه ریزی در رده های پایه در رده سنی بزرگسالان نیز به نتایج درخشانی منجر شود.
سال ۲۰۱۳برای والیبال ایران سال بزرگی محسوب می شود زیرا در میان تمام رشته های ورزشی ایران به خصوص در میان ورزش های تیمی، تنها ورزشی محسوب می شود که باید در چهار رده سنی مختلف بالاترین سطح مسابقات جهانی راتجربه کند. تجربه ای که فقط برای زنگ تفریح نیست زیرا والیبال ایران درسطحی قراردارد که برای قرارگرفتن روی سکوهای جهانی و حتی کسب مقام قهرمانی تلاش می کند.
نگاهی به نتایج و موفقیت های والیبال ایران در رده های سنی مختلف نشان از رشد شگفت انگیز این رشته ورزشی در دوران دولت های نهم و دهم دارد.
** رسیدن به سکوی نخست آسیا و حضور در لیگ جهانی
تیم ملی والیبال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا که سال ۲۰۰۹ در شهر مانیل فیلیپین برگزار شد برای نخستین باربه مدال نقره دست یافت ودوسال بعد درسال ۲۰۱۱درتهران سرانجام درشانزدهمین دوره این مسابقات بر سکوی قهرمانی ایستاد.
ایران در مسابقات جام کنفدراسیون آسیا هم در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ به مدال طلا و در سال های ۲۰۱۲ به مدال نقره دست یافته است.
نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو نیز دیگر افتخار تیم ملی والیبال ایران در سطح قاره کهن در دوران دولت های نهم و دهم است.
تیم ملی ایران در سطح جهان هم عملکرد قابل قبولی داشته است. ایران در هشت سال گذشته دو بار حضور در مسابقات قهرمانی جهان را تجربه کرد. در سال ۲۰۰۶ تیم ملی کشورمان در رده بیست و یکم قرار گرفت.
درسال ۲۰۱۰هم باایتالیا میزبان مسابقات همگروه بودو تا آستانه شکست این تیم و صعود به مرحله یک هشتم نهایی نیز پیش رفت اما در آخرین امتیازات ست پنجم مقابل این تیم پرتجربه کم آورد با شکست در این مسابقه در جایگاه نوزدهم جهان ایستاد.
تیم ملی ایران درسال ۲۰۱۱پس از ۲۰سال توانست برای دومین بار حضور در مسابقات جام جهانی را نیز تجربه کند. ایران در این مسابقات بود که خود را به عنوان یک قدرت نوظهور در والیبال دنیامطرح کرد.شاگردان خولیو ولاسکو دراین رقابت ها تیم های ژاپن، لهستان،آرژانتین، صربستان و مصر را شکست دادند تا در جایگاه نهم این مسابقات قرار گیرند.
صعود به لیگ جهانی ۲۰۱۳ نیز آخرین حلقه از موفقیت های تیم ملی والیبال ایران در سال های اخیر بوده است.این موفقیت ها باعث شد که هم اکنون ایران در رده بندی فدراسیون بین المللی والیبال در رتبه چهاردهم قرار بگیرد. رتبه ای که کشورمان را بالاتر از تیم های چین، ژاپن و کره جنوبی قدرت های سنتی والیبال آسیا قرار داده است.
** افتخارات در رده های پایه
تیم والیبال نوجوانان ایران درسال ۲۰۰۵به سکوی نخست آسیا رسید ودرپنج دوره اخیراین مسابقات، قهرمانی را به هیچ تیم دیگری نداده است.
جوانان ایران هم در دوران دولت های نهم و دهم در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ به قهرمانی آسیا و در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به دومی و سومی آسیا رسیده اند.
تیم نوجوانان ایران در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار در جایگاه نخست جهان قرار گرفت تا افتخاری تاریخی در یکی از ورزش های تیمی کشورمان به دست بیاید. این تیم در سال ۲۰۰۹ نیز در مکان دوم جهان قرار گرفت.
تیم جوانان کشورمان نیز در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار در تاریخ بر سکوی مسابقات قهرمانی جهان قرار گرفت و در جایگاه سوم این مسابقات ایستاد.
این افتخارات متعدد والیبال ایران در سال های اخیر باعث شد تا فدراسیون بین المللی تیم زیر ۲۳ سال ایران را بدون برگزاری مسابقات انتخابی، به عنوان یکی از تیم های شرکت کننده در نخستین دوره رقابت های قهرمانی جهان در رده زیر ۲۳ سال انتخاب کند.
ایران هم اکنون در رده بندی فدراسیون بین المللی والیبال درجایگاه هفتم رده های سنی پایه قرار دارد.
** رشد چشمگیر در بخش زنان
در دولت های نهم و دهم تیم های والیبال ایران برای نخستین بار شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا را در رده های سنی مختلف تجربه کرد.
تیم ملی ایران در سال ۲۰۰۷ در مسابقات قهرمانی آسیا که در ناخت پاتن برگزار شد برای نخستین بار به میدان رفت و در رده دوازدهم قرار گرفت. دوره های بعدی این مسابقات در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ نیز با رتبه هشتمی ایران پایان یافت.
تیم ملی زنان پس از غیبت در نخستین دوره جام کنفدراسیون آسیا، در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ در این رقابت ها به میدان رفت و هر دو بار هم به جایگاه هشتم رسید.
در رده نوجوانان نیز ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ مسابقات قهرمانی آسیا را تجربه کرد. تیم نوجوانان دختر ایران در این مسابقات در رده یازدهم قرار گرفت و سپس در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ رتبه های نهم و دهم را به خود اختصاص داد.
تیم دختران جوان والیبالیست کشورمان هم فقط در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ شرکت در رقابت های قهرمانی آسیا را تجربه کرده که نتیجه آن قرار گرفتن در رده های نهم و هشتم قاره کهن بوده است.
درست است که تیم های زنان ایران هنوز به نتیجه قابل ملاحظه ای در سطح آسیا دست نیافته اند اما همین که پس از سال ها انتظار فرصت حضور این تیم های در رقابت های قهرمانی قاره کهن فراهم شده است می تواند این امید را ایجاد کند که روزی والیبال زنان ایران هم همپای مردان در میادین آسیایی و جهانی بدرخشد.