دولت دهم در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که رآکتور تحقیقاتی تهران به سوخت ۲۰ درصدی برای تولید رادیوداروها بویژه بیماران سرطانی نیاز داشت و برخی کشورهای غربی بدنبال «گرو کشی» این موضوع بودند که با تلاش دولت و دانشمندان کشورمان به ویژه شهید «مجید شهریاری» ناکام ماند.

شاید به جرات بتوان گفت که دستیابی به غنی سازی ۲۰ درصدی تبدیل به پشتوانه مستحکمی برای اعضای تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ و گروه وین (متشکل از آمریکا، فرانسه و روسیه) شد تا آنها مانع از گروکشی نیاز بیماران ایرانی توسط برخی کشورهای غربی شوند.
نکته مهم درباره تولید سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران در آن است که آمریکا و کشورهای اروپایی با علم به پایان یافتن سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران، فروش و صادرات رادیو دارو به ایران را تحریم کردند تا بار دیگر نشان دهند دشمنی آنها با ملت ایران دیرینه است.

*** صدور دستور غنی سازی ۲۰ درصدی
رییس جمهوری پس از آنکه کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه حاضر به فروش سوخت ۲۰ درصدی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به کشورمان که به تولید رادیو دارو برای بیماران سرطانی می پردازد، نشدند، ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۸۸ دستور تولید سوخت ۲۰ درصدی را خطاب به «علی اکبر صالحی» رییس وقت سازمان انرژی اتمی صادر کرد.
سازمان انرژی اتمی ایران نیز دو روز بعد از این دستور و پس از اطلاع قصد تهران برای تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصدی به آژانس بین المللی انرژی اتمی، غنی سازی در این سطح را در سایت نطنز آغاز کرد.
غنی سازی در این سطح باعث شد تا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی دشمنان نتوانند «نیاز مردم ایران به این سوخت را گرو بکشند.»

*** سال ۱۳۸۹
احمدی نژاد در اولین سال فعالیت دولت دهم در مراسم جشن روز ملی فن آوری هسته ای (سال ۱۳۸۹) که در سالن همایش های برج میلاد تهران برگزار شد از «اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی تهران و نسل سوم ماشین های سانتریفیوژ» رونمایی کرد.
برای بهره برداری از اولین نمونه سوخت مجازی، تمام زیرساخت های مجتمع تولید سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی تهران فراهم شده بود.
ویژگی نسل سوم ماشین های سانتریفیوژ این است که علاوه بر افزایش توان جداسازی، مقدار تولید در واحد زمان با استفاده از این ماشین ها افزایش خواهد یافت.
نسل سوم سانتریفیوژها یک ماشین فوق بحرانی است که توان غنی سازی آن ۱۰ کیلوگرم سوخت با سرعت ۵۶۵ متر بر ثانیه یا سرعت دورانی ۹۰۰ هرتز است که با موفقیت به مرحله نهایی رسیده است. توان جداسازی این نمونه از سانتریفیوژها در حدود ۱۰ طراحی شده که ۵ برابر نسل اول و دو برابر نسل دوم است.

*** سال ۱۳۹۰
رییس قوه مجریه در روز ملی فن آوری هسته ای در سال ۱۳۹۰ نیز از چندین دستاورد مختلف دانشمندان و متخصصان هسته ای کشور رونمایی کرد که با توجه به تحریم های بین المللی اهمیت فراوانی برای کشور داشتند.
احمدی نژاد در سال ۱۳۹۰ از «دی اکسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته ای که به عنوان خوراک نیروگاه آب سنگین اراک» تولید شده بود، به همراه تولید ایزوتوپ های پایدار در مجتمع آب سنگین اراک، رونمایی کرد.
رآکتور تحقیقاتی اراک به دلیل وجود آب سنگین در اطراف آن، نیاز به استفاده از اورانیوم غنی شده ندارد و از اورانیوم با غنای طبیعی استفاده می کند در حالی که رآکتور تحقیقاتی تهران به سوخت با غنای حدود ۲۰ درصد نیازمند است. واحد تولید دی اکسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته ای در کارخانه فراوری اورانیوم و تولید سوخت هسته ای اصفهان با رعایت استانداردهای بین المللی هم اکنون در حال تولید ماده اصلی سوخت هسته ای جهت استفاد در رآکتور تحقیقاتی اراک است.
رادیو داروی ۶۴CU-ATSM و دستگاه طیف سنج جرمی چهار قطبی از دیگر دستاوردهایی بود که رییس شورایعالی امنیت ملی کشور در این روز از آنها رونمایی کرد اما اینها تمامی دستاوردها نبود.
رادیو داروی ۶۴CU-ATSM یکی از مهمترین رادیو داروهای مورد استفاده در روش نوین تصویربرداری با گسیل پوزیترون معروف به PET است که تشخیص بافت کم اکسیژن توسط آن با موفقیت در بیماری های انسانی در سه کشور جهان آزمایش شده است. تشخیص بافت کم اکسیژن در بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ها، انفارکتوس قلبی و مغزی بسیار حیاتی است.
این رادیو دارو به دلیل نیمه عمر مناسب حدود ۱۳ ساعت یکی از بهترین گزینه ها در رادیوداروهای PET به شمار می رود و به دلیل خواص استثنایی هسته ای هم دارای اثرات تشخیصی و هم اثرات درمانی است. رادیوایزوتوپ این رادیو دارو برای اولین بار در جهان و به روش ابتکاری در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای تولید شده است.
استقرار همزمان سامانه های پرتودهی در دو استان چهارمحال بختیاری و آذربایجان شرقی ، تولید ژنراتور رادیو دارویی گالیوم-۶۸ / ژرمانیوم – ۶۸ برای اولین بار در آسیا و ساخت اولین شتابگر الکترواستاتیک ۲۰۰KeV در ایران هم جزء افتخارات دانشمندان هسته ای کشور بود که در دومین سال از آغاز به کار دولت دهم از آنها رونمایی می شد.
عملیات اجرایی استقرار سامانه های پرتودهی استان های چهارمحال بختیاری و آذربایجان شرقی به همت متخصصان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و با حمایت مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همزمان با روز ملی فناوری هسته ای آغاز شد.
این سامانه ها که قابل ارتقا به پنج سامانه در نقاط مختلف کشور بوده، دارای مزایای منحصر به فردی هستند که از جمله می توان به پرتودهی بسته بندی نهایی محصول، عدم تاثیر دما، فشار و رطوبت بر عملکرد آن، عدم ایجاد آثار سوء بر مصرف کنندگان، تاثیر فوری و قابلیت استفاده فوری از محصول و همچنین عدم استفاده از افزودنی های شیمیایی اشاره کرد.
پرتودهی کاربردهای مختلفی در کشاورزی و صنایع غذایی، پلیمر، شیمی و محیط زیست، صنعت، پزشکی، بهداشتی و … دارد که از جمله آنها جلوگیری از فساد محصولات کشاورزی، کاهش آلودگی های میکروبی، افزایش زمان ماندگاری میوه و مواد غذایی، اصلاح ساختار مولکولی و بهبود خواص حرارتی، فیزیکی و شیمیایی مواد پلیمری ارزان قیمت، حفاظت از محیط زیست با طراحی، فرمولاسیون و تهیه پلیمرهای زیست تخریب، سترون سازی تجهیزات و محصولات یکبار مصرف پزشکی، پرتودهی فرآورده های خون و لوازم آن و بازیافت ضایعات پلاستیک و تفلون و … را می توان نام برد.
در این سامانه ها که از نوع صنعتی هستند از چشمه کبالت ۶۰ یا سزیوم ۱۳۷ برای پرتودهی استفاده می شود.
منسوخ شدن روش استریل با گاز اکسید اتیلن به علت آلودگی و خطرات زیست محیطی، هزینه بالا و کار زیاد در روش سنتی و از بین رفتن ۲۰ درصد محصولات کشاورزی ایران به طور سالانه ضرورت انجام این طرح را نمایان می سازد.

*** رونمایی از صفحات سوخت ۲۰ درصدی
رییس جمهوری اسلامی ایران ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ با حضور در سازمان انرژی اتمی از مجتمع سوخت استاندارد و کنترلی رآکتور تحقیقاتی تهران، افزایش تعداد ماشین های سانتریفیوژ جهت غنی سازی تا سقف سه و نیم درصد و مرحله نصب و راه اندازی اولین زنجیره ماشین های نسل جدید با روتور کامپوزیتی و واحد کاری جداسازی ۶ (SWU) را در مجتمع های نطنز و اصفهان رونمایی و افتتاح کرد.
در این راستا، سوخت هسته ای با غنای ۲۰ درصد در مجتمع سوخت رآکتورهای اصفهان تولید و پس از طی مراحل فنی و رعایت استانداردهای ایمنی تحت نظر کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت بهره برداری به رآکتور تهران منتقل شده بود، پس از طی مراحل مختلف آزمایش های لازم در قلب رآکتور تهران بارگذاری شد.
با راه اندازی خط تولید این مجتمع سوخت و بهره برداری در رآکتور تهران تمام رادیوداروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد و بدین ترتیب آخرین گام در تکمیل فرآیند سوخت هسته ای یعنی ساخت سوخت و بارگذاری مجتمع های سوخت در داخل قلب رآکتور توسط متخصصین هسته ای کشور برداشته شد.

*** سال ۱۳۹۱
رییس جمهوری اسلامی ایران روز بیستم فروردین ماه سال گذشته نیز در جمع رییس و کارکنان سازمان انرژی اتمی به سنگ اندازی دشمنان در سال ۸۸ برای ارائه سوخت ۲۰ درصد رآکتور تهران از سوی برخی کشورها به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: قرار بود در آن سال، میزان سوخت مورد نیاز را برای رآکتور تهران در اختیار ایران قرار دهند اما طبق معمول، این موضوع نیز در چرخه های استعماری شکل دیگری به خود گرفت به طوری که می خواستند حیثیت و موجودیت خود را بدهیم تا در مقابل سوخت ۲۰ درصد را تحویل دهند.
احمدی نژاد اضافه کرد: اما زمانی که اعلام شد دانشمندان جوان ایرانی توانسته اند این صفحه سوخت را تولید کنند، مقامات سیاسی همان کشورها اعلام کردند که ایران بلوف می زند و هرگز نمی تواند به این دانش دست پیدا کند اما در نهایت مشاهده شد که دانشمندان ما توانستند این صفحه سوخت را تولید کنند و در حال حاضر نیز نمونه آن در حال فعالیت است.
احمدی نژاد در این مراسم همچنین روز ملی فناوری هسته ای را به ملت سرافراز ایران تبریک گفت و از همه کسانی که در دفاع از حقوق هسته ای کشور تلاش کردند، قدردانی کرد و گفت: در این زمینه اگر قرار باشد روزی از اشخاصی تقدیر شود باید طی مراسمی از ۷۵ میلیون نفر ایرانی تقدیر کرد.

*** شناسایی ۱۶ ساختگاه جدید برای احداث نیروگاه های هسته ای/ کشف منابع جدید اورانیوم
پنجم اسفندماه سال ۱۳۹۱ سازمان انرژی اتمی از شناسایی ۱۶ ساختگاه جدید نیروگاه های هسته ای کشور پس از ماه ها تلاش در مناطق ساحلی دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، خوزستان و شمال غرب کشور خبر داد.
این امر در راستای برنامه بلند مدت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه تولید برق از طریق نیروگاه های هسته ای و با رعایت و بکارگیری استانداردها و معیارهای بین المللی صورت گرفته است.
سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با یادآوری تلاش های گسترده برای کشف منابع جدید اورانیوم در کشور از اکتشاف منابع جدید این ماده ارزشمند در کشور خبر داد و اعلام کرد: با اکتشافات جدید در یک و نیم سال اخیر و پس از بررسی های دقیق، ذخایر و منابع معدنی کشور با ثبت رکورد ۵/۴ برابری نسبت به ۳۵ سال گذشته، از یک هزار و ۵۲۷ تن اورانیوم به چهار هزار و ۴۰۰ تن منابع جدید اورانیوم افزایش پیدا کرد و در حوزه منابع زمین ­شناسی نیز، با بدست آمدن رکورد ۵ برابری نسبت به ۳ دهه گذشته، از ۶ هزار و ۶۵۰ تن اورانیوم به ۳۳ هزار تن ذخایر جدید اورانیوم رسید.
به دست آمدن این رکورد تاریخی در اکتشاف اورانیوم که حاصل تلاش شبانه روزی متخصصان صنعت هسته ای است، با روش های مختلفی از جمله پیمایش زمینی گروه های اکتشافی، انجام مطالعات زیرسطحی و … در مناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق، شمال شرق، غرب و شرق کشور محقّق شد.
بدون تردید این دستاوردهای مهم، ثمره ایستادگی و پایداری ملّت سرافراز ایران، حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری به همراه تلاش و مجاهدت خستگی ناپذیر دست اندرکاران صنعت هسته ای کشور است که موجب ارتقای روحیه خودباوری و غرور ملّی و پاسخی محکم به تحریم هایی است که خلاف تمام شئون انسانی، اخلاقی و مغایر با همه معاهدات بین المللی است.

*** سال ۱۳۹۲
با حضور رئیس جمهور در روز ملی فن آوری هسته ای در سال ۹۲ نیز، از اولین شتاب‌دهنده صنعتی الکترون کشور با انرژی ۱۰MEV و توان ۱۰۰KV و ۵ رادیو داروی درمانی جدید رونمایی شد.
استریل کردن لوازم یکبار مصرف پزشکی، حافظه‌دار کردن مواد پلیمری، تولید لوله‌ها و نوارهای قابل انقباض حرارتی مورد نیاز صنایع، تولید سیم و کابل نسوز حرارتی، پرتودهی مواد غذایی تسویه آب و فاضلاب شهری، مقاوم سازی فلزات و چوب، تولید ایدروژل‌های پوشش‌ دهنده زخم، تولید لاستیک و قطعات خودرو با دوام بالا از جمله کاربردهای این شتاب‌دهنده است که دارای اجزاء مختلف می باشد و از تکنولوژی بالا برخوردار است.
قیمت تمام شده این شتاب‌دهنده در داخل کشور نسبت به نمونه مشابه خارجی آن بسیار کمتر و نزدیک به یک پنجم بوده و از نظر کارایی و کیفیت نیز از برخی جهات نسبت به نمونه خارجی برتری داشته و سازگار و مطابق نیاز صنایع کشور ساخته شده است.
شتاب دهنده‌های صنعتی الکترون کاربردهای گسترده‌ای در علوم مختلف پزشکی، صنعتی و کشاورزی داشته و یکی از نمونه‌های بارز صلح‌آمیز از صنعت هسته‌ای است که نقش مؤثری در سلامت افراد جامعه و بهبود کیفیت محصولات دارد.

*** آغاز فرایند نصب محفظه اصلی رآکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک
۱۹ خرداد سال ۱۳۹۲ با حضور رییس جمهوری عملیات نصب محفظه اصلی رآکتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک آغاز شد که در نوع خود تحولی بزرگ در فن آوری هسته ای کشورمان محسوب می شود.
رآکتور IR۴۰ به عنوان نخستین رآکتور آب سنگین داخلی، قابلیت بارگذاری ۱۵۰ مجتمع سوخت اکسید اورانیوم طبیعی را دارا است که از آن برای تولید رادیو دارو و رادیو ایزوتوپ های مورد نیاز علوم پزشکی استفاده می شود.
این رآکتور تحقیقاتی قرار است به مرور جایگزین راکتور تحقیقاتی آب سبک تهران شود.
رآکتور IR۴۰ هیچ نمونه خارجی نداشته و تمام مراحل طراحی، ساخت و بهره برداری از آن که پس از این صورت خواهد گرفت، در داخل کشور و توسط متخصصان جوان ایران اسلامی صورت گرفته است. همچنین علاوه بر خود رآکتور، تمام سیستم های جانبی سرویس دهنده به آن و ساختمانی که رآکتور در آن قرار دارد توسط آخرین استانداردها و مولفه های هسته ای و کاملا مقاوم در برابر پرتو و زلزله، توسط دانشمندان کشورمان طراحی و اجرا شده است.
در فاز توسعه این رآکتور قرار است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته شده، پس از تامین کامل نیاز داخل به رادیوداروها و رادیوایزتوپ های تولیدی این راکتور، محصولات آن به خارج از کشور نیز صادر شود.
ساخت این راکتور از مرحله طراحی تا اجرا پنج سال به طول انجامیده است.
رآکتور IR۴۰ از همه آزمایش های ساخت با موفقیت بیرون آمده و بنا بر گفته مسوولان سازمان انرژی اتمی قرار است از نیمه دوم سال جاری تست آن با سوخت مجازی آغاز شود که تا پایان سال به طول خواهد انجامید.
متخصصان ایرانی با طراحی و اجرای ساخت این راکتور، کشور را از فاز ساخت رآکتورهای تحقیقاتی آب سبک به یک راکتور قوی و مهم رسانده اند و پس از این می توانیم براساس این تجربه راکتورهای بزرگ تر را در کشور طراحی کنیم.
تفاوت رآکتورهای آب سبک و آب سنگین در آن است که در رآکتورهای آب سنگین از اکسید اورانیوم طبیعی به عنوان سوخت استفاده می شود ولی در رآکتورهای آب سبک اورانیوم طبیعی باید غنی سازی شده و به عنوان سوخت مصرف شود.

*** مکان یابی رآکتور آب سبک در شیراز
«فریدون عباسی دوانی» رییس سازمان انرژی اتمی در خرداد سال ۹۲ از مکان یابی یک رآکتور ۱۰ مگاواتی آب سبک در نزدیکی شیراز و شهر زرقان خبر داد.
وی گفت: این مکان در نزدیکی شمال شیراز در پهنه ای به وسعت ۸۰ هکتار است و با نزدیکی به مراکز دانشگاهی شیراز و ظرفیت های علمی این شهر می تواند شیراز را به قطب مطالعات دانش هسته ای تبدیل کند.
عباسی نزدیکی به فرودگاه بین المللی، تامین منابع آب و شرایط مناسب از لحاظ زمین شناسی از جمله دوری از گسل ها را از عوامل مهم برای مکان یابی این رآکتور عنوان کرد.
وی افزود: طراحی این رآکتور به پایان رسیده و رآکتور ۱۰ مگاواتی شیراز، رآکتوری تحقیقاتی و از نوع آب سبک استخری است که پس از رآکتور تهران، دومین رآکتور تحقیاتی کشور می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: دانش ساخت رآکتورهای استخری در کشور بومی شده و همه تجهیزات ساخت این رآکتور از جمله ساخت جرثقیل قطبی، تجهیزات بتن ریزی، طراحی و ساخت اتاق کنترل در داخل کشور موجود است و هیچ گونه احتیاجی به کشورهای دیگر نداریم.
عباسی تولید رادیو داروها ، مطالعات تحقیقاتی و آزمایش سوخت تولید شده در اصفهان را از جمله اهداف راه اندازی این رآکتور عنوان کرد.
وی گفت : اعتبار ساخت این رآکتور از منابع ملی تامین می شود و در صورت تامین اعتبار پیش بینی می شود که در سه تا پنج سال آینده به بهره برداری برسد.
با پایان مکان یابی این رآکتور، قرار است عملیات اجرایی ساخت آن آغاز شود.