سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۷۴ نفر در دولت های نهم و دهم از سال (۸۴-۹۲) مشمول بهره مندی از درجات یک تا ۵ هنرمندی شدند.

«علی اسماعیلی » در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در مورد بحث تکریم هنرمندان اظهار داشت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور ارزش گذاری بر تخصص و تجربه افراد و پاسداشت شان و منزلت هنرمندان ، نوینسدگان و شاعران اعم از شاغل و غیر شاغل در دستگاه ها، شورایی با عنوان «شورای ارزشیابی هنرمندان ، نویسندگان و شاعران» تشکیل شد.
وی با بیان اینکه سه معاونت فرهنگی ، هنری و امور سینمایی ارشاد دارای کمیته هایی برای پیگیری طرح تکریم از هنرمندان هستند، افزود: پس از درخواست و تشکیل پرونده سوابق افراد بررسی و در نهایت به آنها درجه هنری اعطا خواهد شد.
اسماعیلی در مورد طرح تکریم هنرمندان گفت : در این طرح که مربوط به هنرمندان بالای ۶۰ سال و غیر کارمند است مقرری ماهانه ۱۸۰ هزار تومان تعیین می شود.
به گفته این مسوول فرهنگی ، داشتن تقدیر نامه داخلی و خارجی ، آثار برجسته تالیفی ، ترجمه ، تصحیح ، گرد آوری ، داوری های جشنواره ها ، گواهی نامه های تخصصی ، لوح های تقدیر و تشویق ، حضور در تشکل های تخصصی و مسوولیت های تخصصی و سابقه تدریس از شرایط دریافت این مقرری است.

* در صورت فوت هنرمندان مقرری در طرح تکریم به خانواهد وی تعلق خواهد گرفت
وی در پاسخ به این سوال ایرنا که اگر هنرمند مرحوم شود آیا این مقرری به خانواده وی تعلق خواهد گرفت گفت: اگر هنرمندی فوت کند این مبلغ به همسر وی و در غیر این صورت به فرزندان ذکور زیر ۱۸ سال و فرزندان اناث غیر متاهل هم تعلق خواهد گرفت.

* محل دبیرخانه دایمی طرح تکریم از هنرمندان در وزارت ارشاد است
وی به ترکیب اعضای این شورا اشاره کرد و گفت : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نمایندگانی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، معاونت توسعه و منابع نیروی انسانی سازمان و فرهنگستان هنر و ۲ نفر از اساتید هنری و ادبی اعضای این شورا هستند؛ ریاست این شورا بر عهده وزیر ارشاد است و دبیر آن را نیز رییس شورا تعیین می کند ، محل دایمی دبیرخانه این شورا نیز در وزارت ارشاد قرار دارد.
به گفته اسماعیلی ، این شورا به منظور ارزشیابی دقیق فعالیت ها و آثار هنرمندان ، نویسندگان و شاعران شش کمیته تخصصی با عناوین سینما و تلویزیون ، هنرهای نمایشی ، ادبیات داستانی و شعر ، هنرهای تجسمی ، معماری و هنرهای عالی و موسیقی است
وی گفت : در این طرح ۳۰ نفر تا کنون در معاونت فرهنگی تحت پوشش قرار گرفته اند.

* طرح تکریم مستمری بگیران / اعطای ۱۲۰ هزار تومان ماهانه و افزایش آن در دولت دهم
وی در مورد طرح تکریم مستمری بگیران نیز گفت: این برنامه در راستای رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در حمایت از پدید آورندگان آثار فرهگی ، هنری و ایرانی اسلامی و با هدف کمک به هنرمندان از کار افتاده صورت گرفته است.
اسماعیلی با بیان اینکه شرط سنی در این طرح وجود ندارد اظهار داشت: این طرح ویژه هنرمندان از کار افتاده بر اثر بیماری ، فقر و یا تنگدستی و کهولت سن است که ماهانه ۱۲۰ هزار تومان به آنانی که قادر به تامین حداقل معیشت خود نیستند تعلق خواهد گرفت.
یکی از شرایط اخذ مستمری ،غیر شاغل بودن و اینکه از محل دیگری مستمری دریافت نکنند.
وی در پاسخ به این سوال که مبلغ ذکر شده تامین حداقلی ها را نخواهد کرد به خبرنگار ایرنا گفت : این مبلغ ۶۰ هزار تومان بوده که در دولت دهم افزایش دو برابری داشته و تا کنون ۹۰ نفر از آن برخوردار شده اند.
این مسوول فرهنگی اضافه کرد : این طرح به فرزندان این افراد پس از مرگ نیز تعلق خواهد گرفت و افراد باید حداقل ۲۰ سال سابقه فعالیت داشته باشند.

* اعطای درجه یک تا پنج هنرمندی / این درجات ارزش استخدامی دارند
وی در مورد اعتبار و ارزش درجه‌های هنری نیز گفت : در این طرح درجات هنری از یک تا پنج به هنرمندان اعطا می شود که گواهی‌نامه درجه یک هنری معادل مدرک دکترا ، درجه دو معادل مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس است، درجه سه معادل لیسانس ، درجه ۴ معادل فوق دیپلم و در نهایت درجه ۵ معادل مدرک دیپلم است و ارزش استخدامی دارد.
اسماعیلی یاد آور شد : این درجه‌ها ارتباطی با مدرک تحصیلی افراد ندارد و سوابق افراد در کمیته بررسی می شود.
وی توضیح داد : این طرح مصوبه مجلس دارد و در خواست هایی که به معاونت فرهنگی در این راستا داده شود مورد بررسی قرار خواهد گرفت ، پس از تایید درجه اعطای در شورا و بر اساس جدول امتیازات لوحی به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اعطا خواهد شد.
اسماعیلی با بیان اینکه به ۷۴ نفر در دولت دهم درجه هنرمندی اعطا شده است اضافه کرد : تا کنون به ۲۰ نفر درجه یک ، ۲۵ نفر درجه دو، ۲۳ نفر درجه سه ، ۳ نفر درجه ۴ و سه نفر درجه پنج اعطا شده است که بر اساس درخواست ها تعداد قابل افزایش خواهد بود.
وی در مورد اینکه آیا یک هنرمند می تواند از دو طرح بهره مند شود گفت : دارندگان درجات هنری نیز می تواند یکی دیگر از طرح ها برخودار شوند.