ورزش ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت بارها و بارها به افتخارات پی درپی دست یافت که اوج آن بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو و بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن بود.
در دوران گذشته همواره مساله ای با عنوان موفق نبودن ورزشکاران ایرانی در رشته های گروهی به اشتباه یاغلط مطرح شده و گفته می شد که ایرانی ها تنها در رشته های انفرادی می توانند در جهان بدرخشند که با این موفقیت ها خط بطلانی بر این تصور اشتباه کشیده شد.

d4963d42ca3cbad57e93416929f0c0da_L

در هشت سال دولت مهر و عدالت، این نگاه غلط با توجه به موفقیت های رشته های ورزشی بسکتبال، فوتبال، هندبال و والیبال در پیکارهای جهانی، المپیک و قاره ای رنگ باخت.
در این گزارش بر آن هستیم تا نگاهی اجمالی به رشته های تیمی ایران که در آنها همکاری تیمی منجر به موفقیت نهایی درطول یک مسابقه میشود، داشته باشیم، بنابراین عملکرد رشته های انفرادی که مجموع امتیازهای نفرات در قالب تیمی اعلام می شود در این بررسی لحاظ نشده است.
** فوتبال
اواسط سال ۲۰۰۵ فوتبال ایران در شرایطی که تازه دولت نهم بر سر کارآمده بود و یک هفته پیش از پایان بازهای مقدماتی در آسیا جواز حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان را بدست آورد.
تیم ملی کشورمان در جام جهانی عملکرد خوبی نداشت و در دور مقدماتی حذف شد.
از آن سال، تیم ملی فوتبال ایران با رکود مواجه شد و هم درجام ملت ها و هم درمقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی با شکست روبرو شد و حتی جواز حضور در جام جهانی را کسب نکرد.
اما پس از شکست های پی در پی، فوتبال ایران کم کم شرایط خود را باز یافت و در جام ملت های ۲۰۰۸ در قطر، به جمع هشت تیم صعود کرد و در نهایت باز هم مغلوب کره جنوبی شد.
در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، تیم ملی فوتبال ایران که پوست اندازی کرده بود، موفق شد در دور مقدماتی با کسب ۱۶ امتیاز بالاتر از کره جنوبی به عنوان صدر نشین گروه خود و سومین تیم جهان راهی مسابقات جام جهانی شود.
می توان گفت آمار نشان می دهد که در دولت دولت مهر و عدالت فوتبال ایران فراز و فرود قابل توجهی داشته است بطوری که در ابتدای دولت نهم و انتهای دولت دهم به اوج افتخار خود در قاره کهن رسیده است.
فدراسیون فوتبال ایران نیز درچند سال اخیر بارها و بارها مورد تقدیر کنفدراسیون آسیا قرار گرفته و عنوان برترین فدراسیون فوتبال آسیا را از آن خود کرده است.

در هر حال ملی پوشان کشورمان اواخر خرداد ماه سال آینده در جام جهانی فوتبال حاضر خواهند بود و چشم مردم ایران نیز به درخشش جوانان کشورمان در پر طرفدارترین ورزش ایران و جهان است.
** فوتسال
تیم ملی فوتسال ایران بعد از ناکامی در جام جهانی ۲۰۰۴ در چین تایپه دچار تحولاتی زیادی شد بصورتی که در جام جهانی ۲۰۰۸ توانست تا مرحله یک چهام پایانی صعود کرده وعملکردمطلوبی داشته باشد.
درآن سال تیم ایران به مکان چهارم جهان صعود کردوحسین شمس درسال ۲۰۰۹ به عنوان بهترین مربی فوتسال جهان معرفی شد . در سال ۲۰۱۰ نیز مصطفی نظری به عنوان بهترین دروازه بان جهان و تیم ملی فوتسال ایران هم در سال ۲۰۰۹ به عنوان تیم جهان معرفی شد.
اخرین مسابقه تیم ملی فوتسال ایران حضوردرخردادماه درمسابقات چهارجانبه چین بودکه برخلاف دوره های گذشته با غلبه بر تیم های روسیه و چین قهرمان شد.
** بسکتبال
بسکتبال ایران در طول دولت مهر و عدالت بارها و بارها برای کشورمان افتخار آفرینی کرد قهرمانی آسیا وعناوین مختلفی در رده های باشگاهی و ملی بدست آورد و باپایین کشیدن چین قدرت بلامنازع بسکتبال آسیا، بر قاره کهن آقایی کرد.
بسکتبال ایران درسال ۲۰۰۸ برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی، جواز حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن را بدست آورد و نامی برای خود در بسکتبال دنیا دست و پا کرد.
همچنین تیم ملی بسکتبال ایران توانست در دولت مهر و عدالت برای نخستین بار جام جهانی بسکتبال را تجربه کند.
بسکتبال ایران در دولت دهم، نتوانست به اندازه چهار سال دولت نهم بدرخشد اما بارها و بارها در سطح قاره کهن برای ایران افتخارآفرینی کرد و این نتایج تنها به تیم ملی منتهی نشد و باشگاه های ایرانی از جمله مهرام هم بارها و بارها به عنوان قهرمانی باشگاه های اسیا دست یافت.

** والیبال (هر روز بهتر از دیروز)
والیبال ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت هر روز روندی بهتر از دیروز داشته است،شاید تنها نکته تاریک والیبال ایران دراین هشت سال عدم حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن باشد.
در دو سال آخر دولت مهر و عدالت والیبال ایران نتایج خیره کننده ای گرفته است که باآمدن خولیو ولاسکو به تیم ملی ایران آغاز شد.
کسب عنوان قهرمانی آسیا و حضور در لیگ جهانی والیبال باعث خرسندی بسیاری از اهالی این ورزش و خوشحالی مردم شد.
در روزهای پایانی دولت مهر و عدالت نیز تیم ملی والیبال ایران با به نمایش گذاشتن بازی های زیبا، جذاب و غرور آفرین توانست صربستان قهرمان اروپا و ایتالیا یکی از بزرگان والیبال جهان را در ایران و ایتالیا از پیش رو بردارد و باعث سرافرازی و غرور تمامی ایرانیان در نقاط مختلف جهان شود.

** هندبال
هندبال ایران درابتدای دولت نهم روند کندی داشت و در مقایسه با والیبال وبسکتبال رشد راضی کننده ای نداشت.
اوج عملکردهندبال ایران به بازی های آسیایی گوانگجو چین باز می گردد که درسال۲۰۱۰ برگزار شد.
ملی پوشان کشورمان در این رقابت ها دور از انتظار ظاهر شدند و بهترین عنوان تاریخی هندبال ایران را که نایب قهرمانی در بازی های آسیایی بود به دست آوردند.
بعد از آن تاریخ هندبال ایران روند نزولی به خود گرفت که بدون شک عملکرد مسوولان فدراسیون هندبال در آن نقشی بارز و آشکار داشته است.

** کبدی (همواره جزو سه قدرت برتر جهان)
کبدی ایران یکی دیگر از ورزش های تیمی است که ایرانیان می توانند به آن افتخار کنند چرا که همواره جزو سه تیم برتر جهان است و برخی اوقات جای ایران بر روی سکوی رده بندی تغییر می کند.
ایران در کنار پاکستان و هندوستان از قدرت های بلامنازع این ورزش محسوب می شود و نکته جالب اینکه بانوان کشورمان نیز تیم قدرتمندی در این رشته ورزشی دارند.
کبدی ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت بارها و بارها برای ایران در میادین مختلف از جمله بازیهای آسیایی گوانگجو، بازی های ساحلی آسیا و المپیک آسیایی افتخار آفرینی کرده است.

** هاکی
هاکی یکی دیگر از ورزش های تیمی اما نه چندان مطرح ایران است که کمتر خبری از آن در رسانه ها منتشر می شود.
ایران در رشته سالنی این ورزش فعالیت چشمگیر دارد و در هاکی چمنی که در بازی های المپیک نیز حضور دارد، فعالیت می کند.
این رشته در رقابت‌های هاکی داخل سالن جام ملت‌های آسیا در فینال چهارمین دوره مسابقات مقابل ازبکستان به برتری ۸ بر ۲ رسید و ضمن کسب مقام اول آسیا، از ۳ عنوان قهرمانی خود در این رقابت‌ها نیز دفاع کرد.