بیش از ۲۶۵ نگارخانه جدید در چهار سال فعالیت دولت دهم در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده که نشانگر رشد ۱۷۹ درصدی در مقایسه با گذشته است.

براساس آمارهای ارایه شده معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری نمایشگاه های تجسمی در سراسرکشور، تصویب قانون خرید آثار هنری، حمایت از اعزام هنرمندان برای حضور در نمایشگاه های بین المللی (دوسالانه ونیز و هنرآسیا)، برگزاری جشنواره تجلی بصیرت، برگزاری جشنواره مد و لباس فجر به منظور ساماندهی پوشاک جامعه، صدور مجوز تاسیس آموزشگاه های هنری و نگارخانه ها و ….شاخص ترین موارد عملکردی این معاونت در چهارساله گذشته طی دولت دهم است که می توان به آنها اشاره کرد.
علاوه براین تعداد بازدیدکنندگان این مراکز هنری طی این دوره چهارساله ۲۰ درصد رشد داشته است.

* برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران
یکی از برنامه های مهم این معاونت در دو سال گذشته،برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران بوده است.
این هفته های فرهنگی با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی و معرفی میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و ظرفیت های فرهنگی و هنری درون استانی و رشد و اعتلای آنها از سوی معاونت امورهنری برگزار شدند.
این برنامه با برگزاری نخستین هفته فرهنگی مربوط به استان سمنان در اردیبهشت ماه ۹۰ کلید خورد و تا دی ماه ۹۱، ۱۵هفته فرهنگی استان ها در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
دستاوردهای فرهنگی و هنری استان های مختلفی چون یزد، لرستان، گلستان، سیستان و بلوچستان ، همدان، کرمانشاه و مازندران در قالب برگزاری این برنامه ها به نمایش عموم درآمد. برگزاری برنامه موسیقی محلی،پخت غذا و شیرینی بومی،اجرای نمایش و خلق آثار هنری همزمان با برگزاری این هفته های فرهنگی باعث می شد که علاقه مندان بسیاری برای مشاهده این برنامه های به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.ضمن اینکه از چهره های شاخص فرهنگی ،ادبی و هنری این شهرها نیز تقدیر شد.

** رشد ۱۶ درصدی هنرجویان هنرستان های هنری
بر اساس راهبردهای مطرح شده در اصول سیاست های کلی فرهنگی کشور ایجاد و تقویت ارتباط مناسب میان بخش های فرهنگی، هنری و آموزشی،تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص به منظور فراهم کردن زمینه مناسب برای پرورش استعدادهای جوان و خلاق از مهمترین محورهای کاری این معاونت در وزارت ارشاد بوده که در طول چهارسال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.
براین اساس،در سال ۸۸ تعداد هنرجویان هنرستان های هنری ۲ هزار و ۴۶۵ نفر ، درسال ۹۱ این عدد به رقم ۲ هزار و ۸۷۹ نفر رسیده است که نشان دهنده رشد ۱۶درصدی است.
آمارهای اعلام شده حاکی است که در این بخش تعداد هنرجویان آموزشگاه های آزاد نیز به تفکیک در سال ۸۸، ۴۱۱ هزار ۴۴۰ نفر،در سال ۸۹ ، ۴۳۳ هزار ۱۹۶ و سال ۹۰ ، ۴۱۸ هزار و ۳۹۶ رسید و در نهایت آمارها نشان می دهد که هنرجویان هنرستان های هنر درسال ۹۱ به رقم ۴۲۳ هزار و ۴۲۸ رسیده است. این آمارها نشان می دهد که تعداد هنرجویان استفاده کننده از آموزش های آموزشگاه های آزاد در سال ۹۱ به نسبت ۸۸ رشد ۳ درصدی داشته است که این موضوع نشان دهنده گسترش تعداد آموزشگاه های آزاد و بهره مندی هنرجویان از کلاس ها و آموزش های این مراکز است.

** رشد ۶ درصدی برگزاری جشنواره های هنری
معاونت امور هنری براساس سیاست های تعریف شده ،باید فعالیت های خود را براساس هدایت،رشد و توسعه فعالیت های هنری در سطح جامعه تعریف کند،از این رو برگزاری جشنواره ها و رویدادهای هنری یکی از مهمترین بخش های فعالیت های معاونت امورهنری است.
می توان به برگزاری چندین دوره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان،دوسالانه جهانی پوستر تهران،دوسالانه بین المللی کاریکاتور ایران،برگزاری نمایشگاه آثار هنری با عنوان پیشگامان هنرنوگرای ایران از استاد جوادی پور و اسفندیاری،نمایشگاه بزرگ آثار هنری ،آرت اکسپو و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.
هدف از برگزاری این رقابت های هنری،ایجاد بسترشکوفایی استعدادها،تربیت هنرجویان، توسعه فعالیت های هنری و ایجاد انگیزه برای ارتقاء فعالیت هنرمندان عنوان شده است.
جدول آماری این بخش نشان می دهد که از سال ۸۸ تا پایان سال ۹۱ برگزاری جشنوارها و رقابت های هنری منطقه ای و سراسری در اقصی نقاط کشور شاهد رشد ۶ درصدی بوده است.
براساس این اطلاعات، در سال ۸۸ ،۴۶ جشنواره، سال ۸۹ ، ۶۰ رویداد هنری و سال ۹۰ در رقمی بسیار رشد یافته این برنامه ها به عدد ۲۳۷ رسیده است. اما این نمودار عدد جشنواره های هنری در سال ۹۱ را ۶ نشان می دهد که نشان دهنده افت بسیار محسوسی درمقایسه با سال قبل و حتی سه سال ماقبل آن است.به نظر می رسد شرایط اقتصادی و مشکلات بودجه یکی از مهمترین دلایل برگزار نشدن تعدادی از برنامه های از پیش تعیین شده باشد.
دوسالانه کاریکاتور تهران بعد از کش و قوس های فراوان و اعلام زمان های مختلف برای آن در سال ۹۱ برگزار نشد و در نهایت به اردیبهشت ۹۲ موکول شد. دومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان نیز که قرار بود مهر ماه ۹۱ برگزار شود، با تاخیرهای بسیاری روبرو شد و درنهایت در آخرین روزهای اسفند به جای اصفهان در تهران برگزار شد. از این رو سال ۹۱ با کمترین تعداد برگزاری جشنواره ها به پایان رسید.

** اولین ها
با سیاستگذاری و پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند رویداد مهم هنری بعنوان اولین بار در کشور از سوی این وزارتخانه در سطح داخلی و بعضا ملی برگزارشد که یادواره جلوه جمال از این رویدادها به شمار می رود.
این یادواره که به نکوداشت شهدای عرصه هنر اختصاص داشت،با هدف معرفی هنری دینی و تقدیر از هنرمندان متعهد که با شهادت خود مهر تاییدی بر تعهد و ماندگاری هنر زدند،برگزار شد.شناسایی و معرفی یک هزار و ۱۰۰ شهید عرصه هنر و انتشار ۲ هزار جلد کتاب و مقاله از اساتید دانشگاه در باب هنر و شهدا از جمله برنامه هایی بود که در راستای برگزاری این یادواره انجام شد.

** پوشش بیمه ای هنرمندان
از دیگر کارهای این معاونت می توان به فعالیت صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان اشاره کرد.
فعالان عرصه های هنری این امکان را پیدا کردند که ضمن عضویت در این صندوق از خدمات بیمه ای نیز برخوردار شوند ضمن اینکه این بخش شرایط بهره مندی از خدمات بیمه تکمیلی را نیز در اختیار آنها قرار داده است.
آمارهای ارائه شده نشان دهنده افزایش قابل توجه افراد تحت پوشش است.

** مد و لباس
معاونت امور هنری همچنین با راه اندازی بنیاد ملی مد و لباس ، فعالیت های این بنیاد ملی مد و لباس در زمینه برگزاری دو دوره نمایشگاه را در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان قرار داد و از این طریق توانست علاوه بر ارائه طرحهای جدید پوشش ایرانی اسلامی شرایطی را فراهم کند تا طرحان و توزیع کنندگان لباس بتوانند در کنار هم محصولات جدید خود را هرچه بهتر به مردم ارائه کنند.
تاسیس کارگروه مد و لباس نیز از دیگر کارهای انجام شده در این راستا بوده است.
همچنین از دیگر دستاوردهای این معاونت می توان به صدور مجوز برای ۸۷ آموزشگاه آزاد هنری جدید، ، تاسیس خانه طراحان، تاسیس موسسه ارکستر ایران،‌ تاسیس بنیاد ادبیات نمایشی و برگزاری چندین دوره جشنواره موسیقی مقاوت اشاره کرد.
از دیگر دستاوردهای فعالیت چهارساله معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان به طرح تئاتر سیار در محلات و شهرهای کشور،‌ آموزش یک میلیون و ۶۸۶ هزار و ۴۶۰ نفر در آموزشگاه‌ها، تولید ۱۵ هزار و ۷۰۰ عنوان نمایش، اجرای ۲۴۵ هزار و ۵۶۹ نمایش، صدور ۱۳۷۸ مجوز نشر موسیقی و صدور ۱۹ هزار و ۲۱۷ مجوز برای اشعار موسیقی،‌ اجرای طرح جامع حکمت رضوی،‌ یادواره جلوه جمال،‌ برگزاری هفته هنر استان‌ها،‌ افزایش ۶ برابری جشنواره‌ها و نشست‌های تخصصی، رشد ۷۱ درصدی تعداد مجوزهای نشر موسیقی، رشد ۲۰ برابری بازدید از نگارخانه‌ها و رشد ۱۷ درصدی تعداد اجرای نمایش اشاره کرد.